Limonu iç migreni yen! İşte uzmanlardan baş sancısına çözüm teklifleri .

18.03.2019
169
Limonu iç migreni yen! İşte uzmanlardan baş sancısına çözüm teklifleri .

Bayanlarda daha sık görülen migren, hayat niteliğini düşürüyor. Limon suyu ise bu hastalıkta sancı kesici tesiri gösteriyor.
Baş sancısı, cemiyette en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Hemen herkesin yaşamının bir yarıyılında yaşadığı bu sancı, kimi zaman dayanılmaz bir hal alıyor. Sebebi meçhul baş sancıları arasında yer alan migren, adıy- la dahi korkutmaya yetiyor. Ülkemizde her 6-7 bireyden birinin yaşadığı migren, bayanlarda daha sık görülüyor. Uzmanlar, migren atakları hakkında şu bilgileri veriyor… Migren atakları, 4-72 saat arasında sürüyor. Orta ve şiddetli olan sancılar, zonklayıcı özellik gösteriyor. Saldırılar halinde izleyen sancıya bulantı ve kusma eşlik ediyor. Migren sancıları, etrafsal etkenlerden de aşırısıyla etkileniyor. Özellikle çikolata, kabuklu kuruyemişler, baharatlar, deniz mahsulleri, bazı gıdalara konulan aspartam gibi katkı maddeleri, peynir, salam, sucuk ve sosis gibi besinlerin migren sancılarını artırdığı öğreniliyor. Besinler dışında uyku kumpasındaki farklılıklar, hava lekeliliği, yüksek ses ve hengameli etraflar hatta parfüm kokusu dahi migren hücumlarına neden olabiliyor.

İLAÇLARI AKSATMAYIN

Bunların dışında vesvese, anksiyete ve bunalım gibi psikolojik gidişatlar da baş sancısını tetikliyor. Yeniden bayanların regl yarıyılları da migren hamlelerinin en sık görüldüğü zamanların başında geliyor. Kısacası migren hamlelerinden korunmak için harcanan besinlere dikkat etmek ve hekimin uygun gördüğü rehabilitasyonu aksatmamak gerekiyor. Uzmanlar, migren saldırılarını eksilten besinleri ise şöyle sıralıyor:.

LİMON: Limon suyu, migren saldırılarını önler. BADEM: Serotonini harekete geçirir. Migren sancılarını azaltır.

ÇEKİRDEK: Adaleleri rahatlatır. Migren ile savaşır.

KAHVE: Günde bir fincan kahve içmek, baş sancısı ve migrenle savaşır.

MUZ: Kan damarlarına hafifletir. Baş sancısını rahatlatır.

NANE: Serinkanlılaştırır. Sancı kesici tesiri vardır.

PAPATYA ÇAYI: Mutluluk verir ve sancıyı keser.

ISPANAK: Kan tazyikini düşürür. Baş sancısını rahatlatır.

SUSAM: Atakları azaltır.

YOĞURT: Sancıları rahatlatır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.