Limon suyunun vücuda faydaları

18.01.2020
1.080
Limon suyunun vücuda faydaları

Limon, küçük sarı renkli bir meyve olarak biliriz. Ama işlevi yönünden bilinmeyen o kadar çok yararları vardır. İşte size bu yazımızda bunlardan sadece bazılarını bahsedeceğiz.

1. Sindirim sistemini düzenler

Limon sindirim sistemi ve bağırsaklar için vazgeçilmez bir lif kaynağıdır. Güne başlamadan bir bardak ılık su içerisine sıktığınız limon suyu sindirim sisteminizi düzenlediği gibi güne zinde başlamanızı da sağlayacaktır.

2. Doğal rehidratör

Piyasada satılan enerji içecekleri öncesi limon ve limon suyu vücudun doğal dehisrayonu için kullanıldı. Egzersiz yaptığınızda vücutta bulunan sodyum, potasyum ve klorür gibi maddeleri vücuttan atarız. İşte böyle zamanlar ılık bir su içerisine sıkıcağınız limon suyu egzersiz sırasında kaybedilen elektrolitlerin tekrar kazanılmasını sağlayacaktır.

3. Göz sağlığına iyi gelir

Limon içeriğindeki yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlarla göz sağlığımız içinde bulunmaz bir besin maddesidir.

4. Cildinizi güzelleştirir

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücutta detoksifiye etkisi oluşturur. Lekeler ve kırışıklık oluşumunu engelleyerek pürüzsüz ve sağlıklı bir cildd sahip olacaksınız.

5. Karaciğer dostudur

Limon suyu içmek vücutta bulunan enzimlerin işlevini arttırarak toksinleri temizleyecek, içeriğindeki sitrik asitte zararlı bakteriler ile savaşacaktır. Düzenli olarak içeceğiniz limon suyu ile karaciğer fonksiyonlarınız ideal bir şekilde çalışacaktır.

6. Potasyum deposu

Limon İçeriğinde barındırdığı potasyum ile deönemli bir besin kaynağıdır. Düzenli olarak limon suyu tüketmek kalp, böbrek, beyin ve kas sistemi fonksiyonlarınızın optimum çalışmasını sağlayacaktır.

7. Hastalıklardan uzak durun

Viral enfeksiyonlar ve bağışıklık sisteminin zayıf olmasında vücuda sağladığı C vitamini ile de ön plana çıkmaktadır. Düzenli olarak limon suyu içenler içmeyenlere göre daha az raharızlık geçirdikleri yada geçirdikleri hastalıkların uzun süreli olmadığı farkedilmiştir.

8. İltihap kırıcı

Kronik iltihaplanma vücutta oluşabilecek ciddi hastalıkların belirtisidir. Nedeni ise vücuttaki aşırı asit seviyesidir. Limon suyu vücuttaki asitlik seviyesini azaltacağından iltihaba neden olacak ürik asitin atılmasını sağlayacaktır.

9. pH seviyesini korur

Limonun vücut için bir diğer yararı doku üzerinde alkali edici özellikte olmasıdır. Yiyecek sindiriminde gerekli olan asit yanında vücudun pH düzeyinin de ayarlanması gerekir. Vücutta asit miktarının yüksek olması diyabet rahatsızlığı gibi rahatsızlıklara neden olur..

10. Kilo vermeniz kolaylaşır

Kilo vermek istiyorsanız limon suyunu eksik etmeyin. Vücutta metabolizmayı hızlandırırken içeriğindeki pektin lif sayesinde de tokluk hissi verir.

11. Enerjik hissetirir

Çoğu kişi sabah kahvaltısında enerjilerini arttırmak ve uykularını açmak için kahve tüketirler. Yalnız kahve sadece saat 10:30’a kadar etkisini sürdürür. Bunu yerine iki hafta düzenli olarak ılık su içerisine sıkılmış limon suyu denemenizi öneririz. Gün boyu uyanık ve kendinizi zinde hissedeceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.