Lezzetli diye harcıyorsunuz ama… Bu yiyecekler kan damarlarını daraltıyor!

19.04.2019
269
Lezzetli diye harcıyorsunuz ama… Bu yiyecekler kan damarlarını daraltıyor!

Yüksek tansiyon, baş sızısı gibi sebepsizce ortaya çıkan bazı rahatsızlıkların nedeni yediğimiz, içtiğimiz yiyecekler olabilir. Kanserden Kalp hastalıklarına kadar bir hayli ciddi hatta ölümcül rahatsızlıkların teelinde de sıhhatsiz beslenme yatıyor. Peki sıhhatli olup olmadığını öğrenmeden yalnızca Lezzetli diye harcadığımız bazı gıdaların kan damarlarımızı daralttığını söylesek. Yapılan bir araştırmada bazı gıdaların kan damarlarını daralttığını neticesinde de baş sızısı, yüksek tansiyon görüldüğünü söylüyor. İşte kan damarlarını daraltan o yiyecekler ve zararları…

MEYAN KÖKÜ

Meyankökü, popüler bir akdeniz bitkisidir. Bazı insanlar öksürük, mide ekşimesi, boğaz sızısı gibi problemlerin tedavisinde meyankökünü seçim eder. Meyan kökü, sodyum yakalanmasına neden olan bir bileşik olan glisirizik asit içerir.

Meyankökü, bir hayli hastalığa tedavi olsa da birkaç hafta süresince günlük olarak harcandığında, yüksek tansiyona neden olabilir.

KAFEİN

Çay veya kahve içmenin baş sızısını neden hafifletiğini hiç merak ettiniz mi?

Migren sızısı yaşadığınızda kan damarlarınız genişler ve kanla dolup sızıya yol açar.

Kafeinli bir meşrubat içtiğinizde kan damarlarınız büzülür, fazla kanı uzaklaştırır ve sızıyı azaltır.

TRANS YAĞLI GIDALAR

Kek, çörek, mikrodalga patlamış darı, çoğu margarin, bisküvi ve krema dolgulu şekerlerdeki yağlar, kötü kolesterolünüzü yükselttiğinden atardamarlarınızı tıkayabilir.

Yağlı et kesimleri de kolesterol seviyenizi yükseltebilir.

YÜKSEK TUZLU GIDALAR

Sodyumun kan tazyikini çoğaldırdığı araştırmalar ile kantılanmıştır. Bol ölçüde sodyum aldığınızda bedeniniz suyu meblağ, bu da kan hacmini artırır. Bu gidişat netice olarak kan tazyikini yükseltir.
Bu çoğalış, bazen tansiyon arterlerinizi güçler ve kan damarlarına hasar verebilir.

İşlenmiş besin alımınızı eksiltmek, tuz alımınızı eksiltmek için basit bir yol olacaktır. Ancak işlenmiş besinlerden sakınamıyorsanız sodyum ölçüyü az olan gıdaları seçim edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.