UA-133710256-1

Kuzu göbeğinin belirsiz bereketleri

24.02.2019
40
Kuzu göbeğinin belirsiz bereketleri

Tabiatta sanki şifa dağıtan bir hayli yiyecek bulunuyor. Bu gıdalardan en ehemmiyetlilerinden birisi de kuzu göbeği mantarı… Kuzu göbeği mantarı uzmanlara göre her evde bulunması gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Tabiatta ender bulunan kuzu göbeği mantarı bir hayli hastalığa şifa oluyor. Kuzu göbeğinin daha evvel hiç dinlemediğiniz yararlarını sizler için inceleyip bir araya getirdik.

-Taze veya kurutulmuş bu mantar, düşük kalorilidir. 100 gramı takribî 31 kalori taşır. Bununla beraber antioksidanlar, esas mineraller ve vitaminler kapsayan üstün sıhhat seviyelerine sahiptirler.

Bu mantar çeşidi mantarlar arasında azami D vitamini ölçüsünü taşır. Yağda çözünen vitamin, kemik gelişmesi ve kalsiyum metabolizmasındaki rolü sebebiyle etkilenebilir.

Kuzugöbeği mantarı zengin mineral içeriği ile tanınan yabani ve yenilebilir mantarlar arasındadır.

-Bakır, hücresel metabolizmada yer alan bir hayli oksidatif enzim için ortak etmen olarak vazife yapan esas iz elementlerinden biridir. Ayrıca kan hücresi yapımı hemtopoiesis ve nörotransmisyon için de gereklidir.

Kuzugöbeği mantarı fosfor ve kalsiyum kapsar. Kanda yeterli kalsiyum, fosfor ve D vitamini seviyeleri kemik ve dişlerin gelişmesi ve büyümesi için kritik ehemmiyete sahiptir.

Ayrıca içerisinde bulunan çinko, hücresel metabolizmada ve bağışıklık işlevinde ehemmiyetli rol oynar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.