Kuru üzümün bereketleri neler?

28.02.2019
284
Kuru üzümün bereketleri neler?

Karaciğeri temizleten en tesirli gıdalardan biri olan kuru üzümün bereketleri sizi afallatacak. İşte sıhhat açısından harcanması öneri edilen 21 kuru üzümün bereketleri…

Güçlü antioksidan gıdaların başında gelen üzümün kuru halinin bedene bir hayli verimi var. Özellikle 21 kuru üzüm harcanması ya da geceden 21 kuru üzümü suya vazgeçip sabahına suyu içilmesinin bereketleri saymakla bitmiyor.

İŞTE 21 KURU ÜZÜMÜN VE SUYUNUN BEREKETLERİ…

Kuru üzüm kapsadığı antiseptik maddeler sayesinde sindirimi basitleştirir. Aynı zamanda yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken zehirli madde viraneleri de dışkı ya da idrar yolu ile bedenden atar.

Çeşitli nedenlerden dolayı karaciğerin çeperinden hasarlı hücreler birikir. Bir zaman sonra bu birikim karaciğerin yağ oranını artırarak ciddi hastalıklara neden olur. Ancak her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu tehlikeyi eksiltebilirsiniz. Kuru üzüm suyu karaciğeri arınmanın yanı sıra hasarlı hücrelere karşı da korur.

Bazı besinler ya da hastalık sırasında mide duvarında yaşanan kramplar sebebiyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu rahatsızlık hem yemek borusunu hem de ağız sıhhatini negatif tesirler. Bu vaziyetin yaşanması sırasında dünden bekletilen kuru üzüm suyu harcayarak mide bulantısı giderilebilir.

Kötü kolesterol seviyesi artıkça kalp ve damar rahatsızlığı yaşanma tehlikeyi de çoğalır. Uzmanlar, 21 kuru üzümün kolesterol seviyesinin düşürmesinin yanı sıra damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma ihtimalini azaltır.

Doğal antioksidan kaynağı olan üzüm bedeni her gün arınarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Hastalıklar karşısında bedenin mukavemetini artırmasının yanı sıra genç hücrelerin rakamını da artırarak cildin daha parlak ve diri görünmesini sağlar.

Kanda çoğalan trigliserit hücreleri bedendeki şeker ve yağlanma oranını da artırır. Bu vaziyet de obezite ve şeker hastalıklarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Uzmanlar trigliserit seviyesini düşürmek için günde 21 kuru üzüm suyunun harcanması gerektiğini vurguluyor.

KURU ÜZÜM SUYU NASIL YAPILIR?

  • 400 gram kuru üzüm
  • 4 su kadehi su

YAPILIŞI

Kuru üzümleri evvel iyice yıkayınız. Daha sonra bir tencere de suyu kaynatınız. Ardından içerisine kuru üzümleri atınız. Bir gün beklettiğiniz karışımı süzüp içiniz. Uzmanlar bu uygulamayı ayda dört gün üstü üste yapılmasını öneri eder. Ayrıca sabah kahvaltınızdan yarım saat evvel bu suyu harcarsanız daha fazla verimini göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.