Kur’an-ı Kerim’de adı geçen mucizevi gıdalar!

08.03.2019
58
Kur’an-ı Kerim’de adı geçen mucizevi gıdalar!

Kuran-ı Kerim’de adı geçen ve insan vücuduna bereketleriyle bilinen besinleri anlatan Diyetisyen Murat Topoğlu, hurmanın pankreasta ensülin salgılanmasını kumpaslı sağlayarak şeker balansını koruduğuna dikkat çekti

HURMA: Pankreasta ensülin salgılanmasını kumpaslı sağlayarak şeker balansına gözetir. Doğumun kolay olmasını sağlar. Kuran’daki Meryem Suresi

Loğusalıkta süt hormonlarını harekete geçirerek anne sütünün artışını sağlar. Meryem Suresi. Peygamber Efendimiz, “Kadınlarınıza loğusa yarıyılında hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağır başlı olur” diyor. Çünkü hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki gıdayı idi. Şayet hurmadan daha iyi bir yiyecek olsaydı; Allah öteki meyveleri Meryem’e ikram ederdi.

Dekstroz ve früktoz oranı yüzde 75 ile 87 arasında değişir. Glikoz yoktur. İçinde A, C, B1, B2, B3, B6, B9 folik asit,B12, K, vitaminleri, betakaroten, ayrıca oligo element var.

A vitamini bilindiği üzere çok tesirli bir anti oksidandır. Dolayısıyla ulus arasında tavukkarası olarak da bilinen gece körlüğünü önler. Aynı zamanda ağız ve akciğer hastalıklarında oldukça tesirlidir

Betakaroten pro vitamin A,tabiatta natürel olarak bulunan A vitamininin ilk formatıdır. Bu vitamin, vücudumuzdaki DNA, hücre zarı ve protein yapısını dayanaklar. Dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu maniler. Sperm oluşumunu dayanaklar. Zeaksantin maddesi de yaşlılığa bağlı kas erimesini önler. Vücuttaki kas kaybını maniler. İdrar söktürücüdür. Dolayısıyla ödem oluşumunu önler. Taze hurmanın içinde bulunan pitosin maddesi, adet sancılarına çok iyi gelir.

Liften çok zengin olduğu için bağırsakların çalışmasını kumpaslar; böylece kabızlığın konstipasyon birebir ilacıdır. Aynı zamanda yüksek lif sayesinde kötü kolesterol olan LDL’nin düşmesine neden olur. Ayrıca bağırsak kanserine yol açabilecek biyokimyasal maddelerin azalmasını sağlar.

İçinde bulunan flavonoid, polifenol anti oksidamı olarak bilinen tanin maddesine içerir. Tanin iltihabı, vücuttaki kanamaları önleyen bir maddedir. Ayrıca içinde oligo element az bulunan elementler vardır: Sodyum, potasyum Muzdan 2.5 kat daha fazladır,kalsiyum, demir, bakır, manganez, çinko, magnezyum, kükürt, klor, fosfor, florin Öteki meyvelerden 4 kat daha fazladır. Diş eti ve diş sağlığı açısından önemli

Demir: Hurmanın içinde 0.9 mg/100 gram vardır. Kırmızı kan hücrelerinin içindeki kanın rengini veren hemoglobinin oluşumunda en tesirli bir mineraldir. Günde 15 adet orta boy hurma, bir insanın günlük demir lüzumunu karşılar.

Potasyum: Kalp atış hızı ve tansiyonun düzenlenmesi için önemlidir. Kalsiyum ve fosfor: Kemiklerin erimesini önler. Bakır: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu dayanaklar.

Birçok özelliğinin yanı sıra acıkmayı geciktirdiği için zayıflamaya çok dayanakçı bir meyvedir. Özellikle çok acıkma ve çok tatlı gereksinimi dinlenince 10 adet beyaz veya sarı leblebi 2 hurmayla beraber yenilip üstüne 1 bardak su içilirse 2-3 saat vaktince açlık hissedilmez.

SİRKE: Sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede zayıflamada oldukça dayanakçı bir yer alır. Besinlerin mide asidi tarafından bölünmesini hızlandırarak ince bağırsaklara geçişini hızlandırır. Dolayısıyla ince bağırsağı temizler. n Ağızda gargara yapılırsa mikropları öldürerek enfeksiyonların gelişmesini önler.

Günde 2 kere 2 ay vaktince baştaki saçlı deriye sürüldüğünde, para şeklinde açılmış mantar enfeksiyonu olmayan saç dökülmelerinde çok tesirlidir.

Uykusuzluk için 1 çay kaşığı elma sirkesi ile 2 çay kaşığı bal 1 bardak ılık suda eritilip içilirse akşam yemeğinden 1.5 saat sonra uyumaya dayanakçı olur.

BAL: Früktoz ve glikoz gibi tabii şekerler kapsar. Bunun yanı sıra magnezyum, potasyum, kalsiyum, bakır, iyot, çinko, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi mineralleri de kapsar. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri vardır. Sindirimi çok kolay olduğu için bağırsakların ve böbreklerin daha iyi çalışmasına dayanakçı olur.

Hızlı bir enerji kaynağıdır. Ilık su ile karıştırılıp içildiğinde 7 dakikada kana karışır. Bu da beynin çalışmasını süratlendirir. Kan yapımına takviye olur. Anti mikrobik bir ajandır.

Belirli bakterilerin, maya ve küfün büyümesine mani olur. Beden mukavemetini ve korunma mekanizmasını artırır. Antioksidandır.

Yaraların üzerine sürüldüğünde deriyi oluşturan epitelyum dokusundan gelişiminden hızlandırır. Dokuda hidrojen peroksit oksijenli su oluşturarak mikropların üremesini önler. Dolayısıyla böcek sokmaları, deri kesiklerinde, ekzamada ve yanıklarda tesirlidir. Çünkü anti enflamatuvar cerahat önleyici tesiri vardır.

Yeni kılcal damarların oluşumunu artırır. Bal biraz tarçın ve su ile karıştırılıp sancı olan yere sürülünce sancının azaldığı görülür. Ayrıca bu karışım biraz zeytinyağı ile karıştırılıp uygulanırsa saç dökülmelerini de 15 dakika saçlı deride bırakılıp yıkanırsa maniler.

1 kaşık bal ile yarım çay kaşığı toz tarçın karıştırılarak günde 3 kere yenilirse öksürük ve balgam atımını artırarak gribal enfeksiyonları bertaraf eder. Ayrıca 2 kaşık bal, 4 kaşık limon suyu ve az bir tuz karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz enfeksiyonunu eksiltir. 2 kaşık bal ile 3 tatlı kaşığı toz tarçın demlenmiş çay içinde eritilerek içildiğinde kolesterol seviyesini azaltır. Anti aging yaşlanmayı geciktiren bir besindir.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı, kalp damarlarına korur ve besler. Meme kanserinin oluşumunu maniler. Kötü kolesterolü düşürür ve damarların daralmasını önler. Antioksidandır. Damar sertleşmesini meneden polifenol kapsar; özellikle ilk sızma zeytinyağında vardır. Mide kanserine yakalanma oranını düşürür. Anne sütünü artırır.

Adek vitamini içermektedir. Oleik asit kapsar. Bu, tekli doymamış yağ asididir. Bunun kanseri önlediği, artık bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Mide ülser oluşumunu maniler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.