Kulak Kiriniz Ne Kadar Sağlıklı Olduğunuzu Gösteriyor

23.08.2019
5.336
Kulak Kiriniz Ne Kadar Sağlıklı Olduğunuzu Gösteriyor

İster inanın ister inanmayın, kulak kirini vücut için çok önemli olabilir çünkü genel sağlığınız hakkında çok şey gösterebilir. Hiç kimse kulak kiri konusunu tartışmaktan hoşlanmasa da, bir dahaki sefere kulaklarını temizlediğinde, çıkanlara kesinlikle bir göz atmalısın.

EARWAX NEDİR?

Earwax vücut tarafından mikroplardan ve kulak kanalına giren kirlerden korunma olarak üretilen bir maddedir. Bu aşırı duygusal madde, kulakları temiz, fonksiyonel ve sağlıklı tutar. Alkol, skualen ve uzun zincirli yağ asitlerinin bir karışımıdır.

Kulak Tipleri Ve Anlamı

Sarı, Yapışkan ve Islak

Bu yetişkinlerde en sık görülen earwax türüdür ve yapışkan doku ve tutarlılık kulak kanallarının kurumasını ve kaşınmayı önler.

Gri

Olağandışı görünse de, endişelenecek bir şey yok. Yani, gri kulak kiri rengi, kulağın doğal temizlik işleminin bir sonucudur. Bununla birlikte, balmumu kuru ve kırılgan olduğunda ve kaşıntılı kulaklarınız varsa, bu bir egzama belirtisi olabilir, bu nedenle doktorunuza danışın.

Açık Sarımsı

Bu, çocuklarda normal kulak kiri rengidir. Yetişkinlere kıyasla, çocuklar büyüdükçe azalan çok daha fazla kulak kiresi üretir.

Aşırı duygusal ve karanlık

Koyu kulak kiri, vücudun normalden daha fazla terlediği anlamına gelebilir. Bu nedenle, bu tip kulak kiri olan kişilerde daha güçlü vücut kokusu üretme şansı daha yüksektir. Ancak, endişelenecek bir şey yok çünkü bu tamamen sağlıklı.

Kanlı balmumu

Earwax’ta kurumuş kan gördüğünüzde, delikli bir kulak zarına sahip olabilirsiniz ve bu tıbbi yardım gerektirir.

Akıntılı ve ıslak

Zaman zaman kulak kiresi kulaklardan akabilir ve bu normal temizlik işlemidir. Yine de, eğer irin ve kanla birlikte aşırı miktarda akarsa, yırtılmış bir davul olabileceğinden tıbbi yardım almalısınız.

Koyu kahverengi veya siyah

Bu rengin stres nedeniyle kulak kirinin aşırı üretimi ile ilgisi olabilir veya bu sadece kulak kiresinin çok uzun süre kulakta kaldığının bir işaretidir. Sonuç olarak, kulak zarı içindeki yağ, koyu kahverengi veya siyah renkle sonuçlanan oksijene tepki verir.

Lapa lapa, beyaz ve kuru

Bu normal kulak kiridir ve daha koyu kulak kiri olanlara genellikle daha az vücut kokusu veren insanlardır.

Kalın ve karanlık

Pek çok durumda, endişe ve çok fazla stres, kulak akıntısının aşırı üretilmesine neden olabilir. Ağır terleme başka bir katkıda bulunur ve ayrıca kulak kanallarını tıkayabilir ve geçici işitme sorunlarına neden olabilir. Bu tip earwax’a sahip olanlar, komplikasyonları önlemek için kulağını düzenli olarak temizlemelidir. Elbette stresi azaltmanın yollarını da bulmalılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.