Kulak Ağrısını Azaltmanın Çözümü

15.01.2020
1.743
Kulak Ağrısını Azaltmanın Çözümü

Sağlığımıza zarar verebilecek birden fazla koşul vardır ve rahatsızlığa neden olan sorunlardan biri kulak ağrısıdır. Bu sinir bozucu acı, iş ve okul performansımızın yanı sıra boş zaman ve rahatlama anlarımızı da etkiler. Bununla birlikte, neyse ki, azaltmaya yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları vardır.

Kulak ağrısı neden oluşur?

Bir kulak ağrısının en yaygın nedeni akut otitis mediadır (AOM). Bu durum esas olarak çocukları etkiler ve Östaki borusu tıkandığında ortaya çıkar. Tıkanma, kulak boşluğunda sıvı birikmesine neden olarak iltihaplanma ve orta kulağın enfeksiyonu ile sonuçlanır. Bu tür ağrının diğer nedenleri aşırı kulak kiri, diş problemleri, sinüs veya boğaz enfeksiyonu, basınç değişikliklerinden kaynaklanan yaralanma ve diş taşlamadır.

Her ne kadar zayıflatıcı ve günlük yaşamımıza müdahale edebilse de, ağrıyı tedavi etmek için her zaman antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Bazı rahatsızlık kaynakları bakteri kaynaklı değildir veya enfeksiyonlara bağlı değildir ve rahatsızlığı azaltmak için kullanabileceğiniz bazı ev ilaçları veya eylemleri vardır.

1. Tezgah üstü ağrı kesiciler

Kulak enfeksiyonu ile ilişkili ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabilecek bazı reçetesiz ilaçlar asetaminofen, ibuprofen ve aspirindir. Genellikle daha küçük dozlara ihtiyaç duyduklarından, çocuklara ve bebeklere vermeden önce uygun dozların talimatlarını takip etmek ve bir doktora danışmak önemlidir. Küçüklerin aspirin almasının güvenli olmadığını unutmayın.

2. Soğuk veya sıcak kompresler

Ağrıyı hafifletmek için termal pedler veya soğuk paketler kullanılabilir. Sıcak ve soğuk arasında dönüşümlü olarak 10 dakika boyunca kulağınıza yerleştirin. Alternatif sıcaklıkları değil, sadece sıcak veya sadece soğuk kompresleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntem yetişkinlerde ve çocuklarda kullanılabilir, doğrudan çocukların kulaklarına buz uygulamamaya dikkat edin. Isıtma yastığı ısısı da çok fazla açılmamalı veya gece boyunca bırakılmamalıdır. Çocuklar bu yöntemi asla yetişkin gözetimi olmadan kullanmamalıdır.

3. Zeytinyağı

Bunu destekleyecek bir bilim olmasa da, halk tarafından önerilen bir çözüm zeytinyağıdır. Dokusu, balmumu birikiminin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, çünkü doğrudan uygulaması, fazlalığını yumuşatabilir ve ortadan kaldırabilir. Amerikan Pediatri Akademisi , kulağa birkaç sıcak damla zeytinyağı yerleştirmenin ağrıyı azaltabilecek anti-inflamatuar bir etkiye sahip olabileceğine dikkat çekiyor .

4. Masaj

Çiğneme kaslarındaki sorunların neden olduğu ağrı için, baskı uygulayarak ve kulakların arkasından başlayarak, aşağı doğru hareketlerle boyuna doğru ve sonra öne doğru hareket ederek bölgeye hafifçe masaj yapmayı deneyin. Bu tür masaj ayrıca kulak enfeksiyonu ve aşırı sıvıdan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, böylece rahatsızlığın kötüleşmesini önleyebilir.

5. Homeopatik kulak damlaları

Bu damlalar eczanelerden veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Bitkisel özlerle yapılırlar ve kulak kiri ve sıvıların neden olduğu basıncı azaltmak için kullanışlıdırlar. Bu damla türlerinin antibiyotik tedavileri kadar etkili olduğu keşfedilmiştir; ancak, bebeklerde kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

6. Zencefil

Zencefil , aktif doğal özellikleri ve antimikrobiyal ve antifungal olması nedeniyle ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir . Doğrudan kulak içine koymadan dış kulak kanalının etrafına ılık zencefil suyu uygulayın.

7. Sarımsak

Sarımsak, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde uzun yıllar boyunca ağrıyı hafifletmek ve enfeksiyonları önlemek için bir yardımcı olarak kullanılmıştır. Acıyı ve rahatsızlığı yatıştırmak için ezilmiş sarımsakları birkaç dakika susam yağına batırın. Sonra süzün ve kulak kanalına uygulayın.

8. Peroksit

Yaygın olarak kullanılan bir başka ilaç, yaraları ve yaraları iyileştirmek için kullanılan popüler bir antiseptik olan hidrojen peroksittir. Kartallar için, etkilenen kulağa 3 ila 4 saatte bir 3 ila 5 damlacık yerleştirilmesi önerilir. Her şeyi boşaltmadan ve temiz suyla durulamadan önce kulak kanalının içinde birkaç dakika bekletilmesi önemlidir.

9. Kulağa baskı yapmadan uyku

Uyuduğunuz pozisyonlara dikkat edin, çünkü bazıları bir enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı kötüleştirebilir. Etkilenen kulağa uzanmak yerine, diğer tarafa uzanmayı deneyin. Ayrıca, ekstra yastıklar kullanarak başınız yüksekken uyumaya çalışabilirsiniz. Bu pozisyonlar kulak drenajını teşvik eder ve ağrıyı azaltır.

10. Meyan kökü

Çalışmalar , meyan kökü anti-enflamatuar ve antibiyotik bileşenlerinin kulak ağrısını hafifletebileceğini bulmuştur. Bir çorba kaşığı meyan kökü ve bir çorba kaşığı arıtılmış tereyağı ısıtın. Her şeyi karıştırın ve soğuyana kadar 5 dakika bekleyin. Karışımı kulak kanalının dışına yerleştirin ve 15 dakika bekletin, sonra dikkatlice durulayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.