Kulağınızın Özellikle İçi Kaşınıyorsa Ciddi Bir Problem Olabilir

28.11.2019
2.042
Kulağınızın Özellikle İçi Kaşınıyorsa Ciddi Bir Problem Olabilir

Kaşıntı asla hoş bir şey değildir. Halka açık değil, yalnız kaldığınızda değil, özellikle de bir iş gününün ortasında boğazınız gibi tırmalamak neredeyse imkansız olan bir vücut kısmında meydana geldiğinde sinir bozucu olabiliyor.

Kulaklarının kaşınmasına ne sebep olur? Ünlülerin, kulaklarınız kaşınırken veya kızarırken birinin dedikodu yaptığını söylediğini duydunuz mu?

En azından bilimsel olarak konuşuyor. Kulaklar nörolojik liflerle doludur ve özellikle hassaslarsa, kişiden kişiye olabileceklerse normalden daha hassas olurlar.

Ayrıca, alerjik bir reaksiyon olan kulak dermatiti veya kulak bölgesinde başka bazı kulak enfeksiyonları veya aşırı kuru cilt de kaşıntılı kulaklara neden olabilir.

Başka bir büyük neden de parmaklarımızın veya havlularımızın hatta kulak alınmalarımızın ulaşamadığı kulak kanalının derinliklerine su sıkışması! Kulağın kaşıntı duyma yeteneklerinin kaybı ile takip edilirse, bu daha da hoş olmayan bir duygudur!

İşte doktora gitmeden önce deneyebileceğiniz bazı ev ilaçları

Sıcak Yağ

Evinizin etrafındaki bazı doğal yağları ısıtın, ancak yakmamaya veya kaynatmamaya dikkat edin – yağın kanallara derinlemesine gitmesini beklerken her kulağa birkaç damla koymanız gerekir .

Hidrojen peroksit

Bu, mahvolmuş bir maddedir, ancak çok zayıftır ve sadece kanallarda tıkaç yapan kulak mukozasına ve bakterilere saldırır. Sadece birkaç damla bırak ve reaksiyonu bekle. Hidrojenin kulak kanalı içinde yaptığı kabarcıkların neden olduğu kulaklarda hafif bir gıdıklama hissedeceksiniz.

Aloe Vera

Her kulağa doğal Aloe Vera jelinden birkaç damla ilave etmek, pH seviyelerini geri alabilir ve kulaklarınızın içinde iltihap önleyici reaksiyonlar sağlayabilir.

Sirke ve Alkol

Eşit sürtünme alkolü ve beyaz sirkeyi soğuk suyla karıştırmalısınız. Her kulak kanalına birkaç damla damlatmak için bir damlalık kullanın ve karışımın gerçekten derinleşmesini bekleyin.

Ancak, hem alkol hem de sirke kulak kanalını gerçekten kuruyabildiğinden, bu tekniği çok sık kullanmanız önerilmez. Çalıştığından emin olun ve kulağınıza damlacıkları dökmeyi bırakın ya da bu makalede yazılan diğer doğal ilaçları deneyin.

Kaşıntı durmazsa ve işitme kabiliyetleriniz de korunmadıysa, doktorunuza danışmalısınız.

Kaşıntılı kulağınız devam ederse, Healthline’a göre bir antibiyotik merhem veya kulak damlası reçete edebilecek bir doktorla konuşmak isteyebilirsiniz .

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.