Konserve Kavanozları Düzgün Şekilde Nasıl Temizlenir

07.10.2019
1.576
Konserve Kavanozları Düzgün Şekilde Nasıl Temizlenir

Bol bir bahçe hasadı veya elma veya meyve toplaması yaptığımızda, kendimizi genellikle çok fazla yiyecekle buluyoruz. Bu yüzden yemek konservesi harika bir seçenek. Sebze ya da meyve yapabildiğimiz zaman, onları uzun süreli depolamaya hazırlıyoruz, böylece en sevdiğimiz konserve tariflerimizde yaz meyveleri ve sebzelerin tadını çıkarabiliriz.

Kavanozları açtığımızda lezzetli, bozulmamış yiyecekler bulabilmemiz için konserve kavanozlarını ve kapaklarını nasıl sterilize edeceğinizi bilmek önemlidir. Top ya da Mason kavanozlarımızın konserve öncesi steril olmalarını sağlamak, konserve yiyeceklerimizin uzun süreli canlılığı için çok önemlidir. Bu makalede, konserve kavanoz ve kapak sterilizasyon işleminin üzerinden geçiyoruz.

Cam şişeleri nasıl sterilize edeceğinizi göstereceğiz, böylece yiyecekleriniz bodrum rafınızdaki uzun yolculukta hayatta kalacaktır. Aynı zamanda kavanozlar, kapaklar ve halkalar için tercih edilen sterilizasyon yöntemlerine bakarız, böylece tüm konserve ekipmanınız ve konserve malzemeleriniz mikropsuz kalır. Rehberimizi okuduktan sonra, konserve ürünlerinizin steril olduğunu ve tadını çıkarmayı beklediğini kolayca bileceksiniz.

Konserve Kavanozları Sterilizasyon İşlemi

Mükemmel bir adım adım sterilizasyon yöntemine sahip olmak, tutarlı bir başarı sağlamak için en iyi yoldur. Konserve ürünlerinizi mahvedebilecek mikropları kaçırmaktan korkmadan cam kavanozlarınızı temizleyebilmelisiniz. Aynı derecede önemli olarak, konserve kapaklarını da nasıl sterilize edeceğinizi bilmelisiniz .

Bu bölümde, Mason kavanozları sterilize etmek için en iyi yönteme bakıyoruz. Kavanozlarınızı konserve için ne kadar kaynatmanız gerektiğini ve fırında sterilize etme kavanozları gibi diğer seçeneklere bakıyoruz. Konserve sebzelerini ve meyvelerini hazırlamak için kavanozların nasıl hazırlanacağı ve konserve kapaklarının ve halkalarının steril ve konserve için hazır hale getirilmesi için en iyi yöntemi bulduk .

Sterilize Mason Kavanozlar

Kavanozları ev konservesi için sterilize ederken, kavanozların su banyosu konservesi için ne kadar süreyle kaynatılacağını belirten USDA kurallarına her zaman güvenin . Bir kaynar su haznesinde on dakikadan daha az işlem süresi alan konserve ürünler kirlenmeyi önlemek için önceden sterilize edilmiş bir kavanoza yerleştirilmelidir.

Basınçlı konserve de kabul edilebilir bir sterilizasyon yöntemidir, bu nedenle basınçlı konserveden geçen yiyecekler önceden sterilize edilmiş kaplar gerektirmez. Önceden sterilizasyon için, kavanozlarınızı yoğun ısıya maruz bırakmanız gerekir

Kavanozlu Sterilizasyon için Neye İhtiyacınız Var?

  • Kapaksız veya halkasız Cam Mason kavanozlar
  • Kaynar su kabı veya kapalı raf ile büyük kap
  • Mutfak maşası veya kavanoz kaldırıcı

Ekipmanınızı temiz ve sabunlu suyla yıkayın. Temiz kavanozları su banyosuna koyun veya sağ tarafa yerleştirin. Kavanozları tamamen sıcak ama çok kaynamış su ile kaplayın, böylece su banyosu kavanozların üst kısımlarına bir inç olsun.

Suyu kaynatın. Su kaynamaya başladığında zamanlayıcınıza başlayın. Ulusal Ev Gıdalarını Koruma Merkezine göre, bence 3 metreden daha az bir sürede, kavanozların kaynar su banyosunda on dakikaya ihtiyacı var. Her ekstra bin feet yükseklik için bir dakika ekleyin.

Kavanozların kaynama süreleri bittiğinde, kavanozları su banyosu konserve işleminden çıkarmak için kavanoz kaldırıcıyı kullanın. Sıcak kavanozları teker teker boşaltın ( .. ).

Kavanozları fırında sterilize etmek için bunları 220 ° F fırında yirmi dakika bekletin. Kavanozlarınızı mikrodalgada sterilize etmek için, kavanozları ıslatın ve mikrodalgayı bir dakika boyunca yüksek seviyeye getirin. Kavanozlar şimdi konserve elma püresi , lahana turşusu veya korumak istediğiniz diğer meyve veya sebzeler için hazır .

Temiz, sterilize edilmiş kavanozlar, halkalar ve kapaklar konserve işleminin çok önemli bir parçasıdır, böylece sakladığınız yiyeceğe zararlı mikroorganizmaların girme şansı yoktur. Armut ve diğer ürünlerin nasıl üretileceğine ilişkin talimatlar sterilizasyonun önemi hakkında bilgiler içerir. Yapabileceğiniz yemekler sadece lezzetli değil, yemek için de güvenli olmalıdır.

Sterilizasyon Halkaları ve Kapakları

Tabii ki kavanozları temizlemek için yeterli değil. Konserve kavanozunun gıda ile temas eden her bölümünün kirletici olması gerekir ve bu konserve kapakları ve vida bantlarını içerir.

Halkalarınızı ve üst kısımlarınızı asla boş kavanozlarla birlikte kaynatmayın, bunları uygun şekilde yapışmasını önleyecek ve kirlenmiş yiyeceklerle birlikte bırakacak şekilde çarpıtıp çatlatabilirsiniz. Domates ve diğer gıda ürünlerinin nasıl kullanılabileceğine ilişkin talimatların bir kısmı uygun sterilizasyon yöntemlerini içerir.

Konserve Kapakları ve Halkalarını Sterilize Etme

  • Kapaklar ve vida bantları
  • Kaynar su kabı veya büyük kap
  • maşa

Kapakları ve halkaları mikropsuz almak için kavanozları sterilize etmek için kullandığınız sıcak suyu kullanabilirsiniz. Suyun kaynamadan kaynayana kadar soğumasını sağlayın ve sonra halkaları ve kapakları suya eklemek için maşayı kullanın.

Her bin feet için en az on dakika daldırma ve ekstra bir dakika olacak şekilde kavanozlardakilerle aynı zaman kurallarını izleyin. Süre dolduğunda, maşayı kullanarak kaynayan sudaki kapakları ve halkaları çıkarın.

Umarız cam şişeleri nasıl sterilize edeceğinizi öğrenmek hoşunuza gider. Konserve kavanozlarını nasıl sterilize edeceğinizi bilmek, konserve ve yemek pişirme ile gurur duyan bizler için bir zorunluluktur. Daha önce bir zorunluluk yeşil fasulye konserve , spagetti sosu konserve ya da diğer meyve ve sebze.

Konserve işlemini her kullanışımızda tutarlı ve güvenli sonuçlar almak istiyoruz ve rehberimiz size yardımcı olabilir. Size en iyi ve en güvenilir sterilizasyon yöntemlerini kullanarak konserve kavanozlarının nasıl hazırlanacağını gösteriyoruz, böylece yiyeceklerinizin güvenli ve bozulmamış olduğunu görebilirsiniz.

Mason kavanozları sterilize etmek için kılavuzumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konserve kavanozlarının nasıl sterilize edileceğine dair ipuçlarımızı bulduysanız, konserve kavanoz sterilizasyon rehberimizi Pinterest ve Facebook’ta paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.