Klozete Tuvalet Kağıdı Sererseniz ?

18.10.2019
1.403
Klozete Tuvalet Kağıdı Sererseniz ?

Evimiz dışında başka yerde tuvalete girdiğimizde mikroplardan korunmak isteriz. Tuvalette hijyenik olmak için klozete tuvalet kağıdı sereriz. Peki klozete tuvalet kağıdı sermek zararlı mı?

Dışarıda tuvalete girdiğimizde yaptığımız ilk iş klozete tuvalet kağıdı sermek oluyor. Hem kolay hem pratik gelen bu durum ne kadar sağlıklı merak konusu oldu. Peki klozete tuvalet kağıdı sermek zararlı mı?

Aslında klozetler üzerinde bakteriyi barındırmayacak şekilde üretiliyor. Yapılan araştırmalar, klozetlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve idrar yolları hastalıklarının taşınması konusunda riskli olduğu düşüncesini çürüttü.

Tabii bu durum, klozetlerin üzerinde hiç bakteri olmadığı anlamına gelmiyor. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Philip Tierno’ya göre, derimiz koruyucu bir bariyer görevi görüyor

Ancak insanlar umumi tuvaletlere girdiğinde ilk olarak sifonu çekip ve ardından klozetin üzerine tuvalet kağıdını yerleştirdiğinde tehlike başlıyor. Sifonun çekilmesiyle tuvaletteki bakteriler ortama yayılır. Klozetin üzerine tutunamayan bakteriler için tuvalet kağıdı iyi bir mekandır.

Hastalıkların yayılmasının asıl nedeni ise ellerimizdir. Klozetin üzerine tuvalet kağıdı serdiğimizde, mikroplarla temas eden ellerimiz nedeniyle hastalıklara yakalanma riskimiz çok daha yüksek.

O yüzden ellerimizi sıklıkla yıkamamız gerekiyor. Ellerimizi sabunlayıp en az 20 saniye ovaladıktan sonra iyice yıkamak hastalıkları %50 önlüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.