Kleopatranın En Sevdiği Güzellik İksirinin Sırrı

01.01.2020
274
Kleopatranın En Sevdiği Güzellik İksirinin Sırrı

Hint yağı, Kleopatra’nın en sevdiği güzellik ilaçlarından biriydi. Mısırlılar, doğal bir ilaç, bir güzellik ürünü ve aynı zamanda MÖ 1552’de bir ilaç olarak özellikleri nedeniyle tohumlarına tapıyorlardı. Kimyasal ürünlerden kaçınmak ve en yaygın güzellik sorunlarından bazılarını tedavi etmek istiyorsanız, günlük güzellik programınıza hint yağı eklemeyi deneyebilirsiniz.

Akne ve sivilce sonrası izleri

Çok yağlı cilt akneyi tetikler. Bununla birlikte, piyasadaki çoğu güzellik ürünü cildimizi kurutur ve sonuç olarak kendini nemlendirmek için daha fazla yağ üretir. Akne ortaya çıkar. Öte yandan hint yağı , cildin doğal neminin yenilenmesine yardımcı olan yağ asitleri içerir. Hint yağını yüzünüze dairesel bir hareketle yumuşak bir şekilde sürmeye çalışın, gece boyunca bırakın ve sabahları ılık suyla durulayın.

2. Yara izleri ve güneş yanığı

Hint yağı, hasarlı cilt hücrelerini dökmenize yardımcı olur ve yanıklar, yara izleri ve hatta çatlaklar için kullanılabilir. Ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve kan akışına fayda sağlar. Birçok güneş koruyucuda kullanılır, çünkü SPF değeri yaklaşık 6’dır.

3. saç kırılması ve saç dökülmesi

Dışarıdan saçımızı besler, saç esnekliğimizi arttırır ve kırılmayı azaltır. Ancak bundan da öte, saç köklerimizi daha güçlü hale getirir ve risinoleik asit adı verilen bir bileşikle saç dökülmesini önler. Ayrıca kepek semptomlarını da azaltır . Saç derinize haftada birkaç kez hint yağı ile hafifçe masaj yapın, ardından normal şampuanınızla yıkayın.

4. Kırışıklıklar

Belirli bölgelere birkaç damla hint yağı uygulayın. Cildin yaşlanmasını yavaşlatan kolajen üretimine yardımcı olur. Yağ asitleri nedeniyle nemlendirme özelliklerine sahiptir ve aynı zamanda alanı nemlendirir ve yumuşak tutar.

5. Çatlamış dudaklar

Çatlamış dudakları rahatlatmak ve iyileştirmek için hint yağı da kullanabilirsiniz. Dudaklarınıza az miktarda uygulamayı deneyin. E vitamini, mineraller ve yağ asitleri gibi son derece besleyici bileşenleri nedeniyle, bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesine ve nem dengesini geri kazanmasına yardımcı olacaktır. Parmağınızla doğrudan dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

6. düzensiz cilt, kırık topuklu, ve nasır

Hint nemlendirici özelliği ile hint yağı kuru cildi besler ve pullu bölgelerde nemlendirmeyi geri kazandırır. Ayrıca nasırları ovmanıza ve kırık topukluları tedavi etmenize yardımcı olabilir. Birkaç yemek kaşığı yağı ılık suyla karıştırın ve nasırlarınızı içine batırın. Karışım doğal bir cilt yağı olarak işlev görecektir.

7. Kütiküller ve zayıf tırnaklar

Antifungal ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle hint yağı, sağlıklı ve güçlü büyümeyi teşvik etmek için harika bir tırnak ve kütikül tedavisi olarak kullanılabilir. Piyasada hint yağı içeren birçok tırnak ürünü vardır, ancak doğrudan tırnaklarınıza birkaç damla uygulayabilir veya ılık suda seyreltebilir ve tırnaklarınızı haftada birkaç kez ıslatabilirsiniz.

8. Kuru ve çatlak eller

Hint yağı doğal bir nemlendirici ve çoğunlukla dışarısı soğukken çatlaklar ve belki egzama olan kuru eller için en iyi ilaçtır. Cildimizin ilk tabakasının su kaybını önlemesine yardımcı olan risinoleik asit adı verilen bir yağ asidi içerir. Ayrıca badem veya hindistan cevizi yağı gibi diğer yağlarla birleştirebilir ve elleriniz ve yüzünüz için nemlendirici bir destek yaratabilirsiniz.

9. Kirpikler

Bir araştırma, hint yağının saçın güçlü büyümesine yardımcı olduğunu ve aynı şey kirpikler için de geçerli olduğunu göstermiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, yüksek seviyelerde trigliseritlere ve kirpikleri nemlendirmeye ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan bir prostaglandin D2 inhibitörüne sahip olduğu kanıtlanan ricinoleik asit bakımından zengindir .

10. Saç büyümesi

Saç büyümesi için hint yağı kullanımı hala anekdot aşamasında olmasına rağmen, düzenli kullanımının güçlü ve sağlıklı saçlar geliştirmelerine yardımcı olduğunu iddia eden birçok insan var. Saç derinize hint yağı ile masaj yapmayı ve sonra şampuanla her zamanki gibi yıkamayı deneyebilirsiniz. Ricinoleik asit ve omega-6 yağ asitleri nedeniyle kan dolaşımını hızlandırır, böylece saç büyümesini artırır.

Hint yağını kendiniz kullanmaya başladığınızda sonuçları seveceğinizden eminiz. Güzellik ilaçları için en sevdiğiniz doğal ürünler nelerdir? Fotoğraflarınızı yorumlarda paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.