UA-133710256-1

Kızlarda ergenlik bulguları

09.03.2019
56
Kızlarda ergenlik bulguları

Kızlarda ergenlik bulguları ruhsal ve fiziksel olmak üzere bir hayli başkalaşım olarak ortaya çıkar. Kızlarda ergenlik bulguları erkeklere göre çok daha erken bir süreçte ortaya çıkar ve daha uzun bir süreçte devam eder. Kadın ve erkeklerin hormonal yapısındaki tüm değişiklikler bu metamorfozları da birliktesi getirdiği için ergenlik süreçleri arasında bu stil değişiklikler kollanabilmektedir. Kızlarda ergenlik bulguları neler, kızlarda ergenlik yarıyılı kaç yaşında başlar gibi suallere yanıt arıyorsanız yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Kızlarda ergenlik bulguları, erkeklere göre daha erken yaş grubu aralığında ortaya çıkar ve daha geç yaşlara kadar devam eder. Kızlarda ergenlik yarıyılına tesir eden nedenler arasında genetik etmenler, hormonal denge, etrafsal şartlar, aile içi irtibat ve hayat koşulları gibi nedenler ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu faktörler kızlarda ergenlik yarıyılı genel koşullarını tanımlarken ergenliğin hangi yaş grubunda başlayacağı da yeniden bu etmenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Kızlarda ergenlik bulguları, ergenlik yarıyılının başladığı 9 ile 13 yaşları arasında görülmeye başlar. Fiziksel metamorfozların gözle görülür bir şekilde ortaya çıktığı bu yarıyılda ergen fertlerde bir hayli ruhsal metamorfoz da alana kazanç. Bu gidişatta aileye büyük bir vazife düştüğü, bu yarıyılın ergen fert ve ailesinin beraber geçirmesi gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Kızlarda ergenlik bulguları nelerdir, kızlarda ergenlik kaç yaşında başlar gelin beraber göz atalım.

Kızlarda ergenlik yarıyılı ne zaman başlar?

Kızlarda ergenlik bulguları daha erken süreçlerde alana kazanç. Kızların ergenlik yarıyılının başladığı yaş ile erkek ergenlik yarıyılı başlangıcı arasında birkaç yıllık bir fark vardır. Bu gidişatın ana nedeni kız çocuklarının oğullarına göre daha tez olgunlaşmasıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde kız çocukları için ergenliğe giriş yaşı 9 ile 13 olarak tanımlanmıştır. Bu yaş aralığı muhtelif sebeplere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Misal olarak bazı Arap ülkelerinde abuhava sıcaklığına bağlı olarak kızlarda ergenlik yarıyılına daha erken girilebilmesi gösterilebilir.

Kızlarda ergenlik bulguları ruhsal ve fiziksel olarak ikiye bölmektedir. Peki, bu bulgular neler?

Kızlarda ergenlikte yaşanan fiziksel başkalaşımlar

Kızlarda ergenlik yarıyılında bir hayli fiziksel başkalaşım alana kazanç ve bu başkalaşımlar genellikle kız çocuğunun bir bayana dönüşmesinde ön adım olarak görülebilir.

Kızlarda ergenlik yarıyılında yaşanan fiziksel başkalaşımlar arasında şunlar yer alır:

Kızlarda ergenlik yarıyılı göğüslerin gelişmeye başlaması ile beraber başlar. Bu yarıyılda göğüslerin ikisi de aynı süratle gelişmeyebilir. Genetik etkenlere bağlı olarak bazı kızların göğüsleri daha büyük olurken bazı kızların göğüsleri ise daha minik olabilir.
Kızlarda ergenlik bulguları arasında kıllanma da yer alır. Bu yarıyılda kızların genel olarak beden yapısında tüylenme başlar. Tüylenme özellikle koltuk altında başlar.
Ergenlik yarıyılının kızlarda getirdiği metamorfozlardan birisi de akıntıdır. Bu yarıyılda iç çamaşırları üzerinde sarı ya da beyaz renkli kirler görülebilir, bu oldukça sıradan bir gidişattır. Bu akıntıları önlemek için vajinanın nemli kalmaması ve mikrop kapmaması gerekmektedir.
Kızlarda ergenlik yarıyılının en ehemmiyetli başkalaşımı yumurtalık çatlaması ile başlayan adet yarıyılıdır. 28 günde bir olan, 3 ile 7 gün arasında devam eden bu yarıyılda şiddetli karın sızıları oluşabilir.
Ergenlik yarıyılında kızlarda takribî olarak 10 ile 20 cm arasında boy uzar. Kiloda ise takribî olarak 6 ile 18 kilogram arasında çoğalış görülür.
Hormonal akışkanların çoğalışından dolayı cilt yüzeyinde yağlanma, sivilce ve siyah nokta yaradılışı kollanır.
Kızlarda ergenlik yarıyılında yağ dokusunda büyük bir çoğalış alana kazanç. Bunun nedeni bayanlık hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonudur.

Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal başkalaşımlar

Kızlarda ergenlik yarıyılının getirdiği fiziksel başkalaşımlara da neden olabiliyor. Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal başkalaşımlar arasında şunlar yer alıyor:

Vücutta alana gelen başkalaşımlar ergenlik yarıyılında kızlarda psikolojik meselelere yol açabilmektedir. Göğüslerin gelişmeye başlaması ile beraber kızlarda kendini gizleme içgüdüsü gün suratına çıkmaktadır.
Bu yarıyılda kızların kendisi ile ilgilenmesinde çoğalış alana kazanç. Ayna karşısında daha çok zaman geçirmeye başlayan ergen fertte saç boyama, piercing takma gibi kendini değişik gösterme içgüdüsüne bağlı olarak başkalaşımlar kollanabilir.
Ergenlik yarıyılı kızlar için daha duygusal bir süreçtir. Bu süreçte aileye ve etrafa geçim sağlama daha güç bir hale kazanç.
Ergenlik yarıyılında ergen fert çok daha gergin ve asaplı bir ruh haline sahip olur. Bu yarıyılda aile içi irtibat büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.
Derslerde galibiyetsizlik, derslere karşı pervasızlık görülebilir.
Bu yarıyılda bazı kızlar daha dışadönük bir yapıya sahip olurken kimileri ise daha içedönük bir tavır biçimine sahip olabilir.
Kızlarda ergenlik bulgularından birisi de yeni arayışlar içinde olmak gösterilebilir. Bu yarıyılda ergen fert yeni dost grupları edinebilir.
Ergenlik yarıyılında ailenin çok baskıcı ve kaideci bir tutum sergilemesi ergen fertte çatışmaya dönüşebilir. Kaidelere uymama, otoriteye hürmetsizlik bu yarıyılda sık görülen fiziksel başkalaşımlar arasında yer alır.

Kızlarda ergenlik kaç yaşına kadar devam eder?

Kızlarda ergenlik yarıyılı genel olarak 9 ile 13 yaşları arasında başlar ve 21 yaşına kadar devam eder. Bu rakamın değişken bir sayı olduğu unutulmamalıdır. Uzmanlara göre ergenliğin 18 yaşında bittiği inancı doğru bir inanç değildir. 18 yaş ergenlik yarıyılı için bir hudut olarak tanımlanmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.