Kızartma yaparken bu yanılgıya düşmeyin

19.03.2019
113
Kızartma yaparken bu yanılgıya düşmeyin

Kızartma hepimizin hoşlandığı bir şey olsa da kızartma yaparken yaptığımız yanılgılar hem sıhhatimize hasar veriyor hem de yemeğin lezzetini kaçıyor. Kızartma yaparken dikkat etmemiz gereken esas noktalar bulunuyor. Peki kızartma yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte kızartma yapmanın püf noktaları…

Evde pişirdiğimiz patatesler neden lokantalardaki gibi olmaz? Dışarıda yediğimiz çıtır tavukların gizemi nedir? Siz de kızarttığınız besinlerde maksimum lezzet tutmak istiyorsanız bu 5 kusuru bir daha tekrarlamamalısınız.

ÇOK YÜKSEK SICAKLIKTA KIZARTMAK

Çıtır çıtır kızarmış gıdalar için yağ sıcaklığının 160-190 santigrat derecede olduğundan emin olun. Sıcaklık bu aralıktan fazla olursa besinleriniz çok süratli biçimde pişmiş olacak ve kuruyacak. Hatta daha da makûssu dış yüzeyleri yanmış olacaktır. Bu da son derece lezzetsiz bir öğün geçirmenize neden olur.

ÇOK DÜŞÜK SICAKLIKTA KIZARTMAK

Sıcaklığın düşük olması da son derece yanlış. Düşük ısıda gevrek olmaları muhtemel değil. Üstelik yiyecekler düşük ısıda çok daha fazla yağ sürükleyeceklerdir. Kızartma yaparken termometre kullanmak en manalısı, böylece her seferinde ısının doğru olduğundan emin olabilirsiniz.

YANLIŞ YAĞ SEÇİMİ

Kızartma yaparken zeytinyağından kaçının. Zeytinyağı yüksek ısıda yanar. Yüksek ısıya dayanıklı yağlar seçim edin. Yanmış yağlar, kızartmalara tat vermez aksine mahvedebilirler. Bunun için ayçiçek yağından faydalanabilirsiniz.

KIZARTMA TAVASINI ÇOK DOLDURMAK

Tavayı kalabalıklaştırmak doğru bir pişirme usulü değil. Bir defada çok fazla şey pişirmek cazip olabilir ancak bu vaziyet besinlerin denk bir biçimde pişmesine mani olur. Bunun yerine besinleri ufak gruplara ayırın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.