Kıyafetlerdeki Küf Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları

13.12.2019
715
Kıyafetlerdeki Küf Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları

Kıyafetlerdeki küf kokusu oldukça yaygın bir problemdir. Pek çok kişinin bildiği gibi, bu, özellikle kapalı ve nemli alanlarda yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur. Kıyafetler düzgün kurumazsa veya nemli bir dolapta dururlarsa üzerlerinde küf kokusu oluşmaya başlayabilir. Peki, kıyafetlerdeki küf kokusu nasıl geçer? İşte doğal öneriler…

Çamaşır makinenizi mutlaka temizleyin

Çamaşır makineleri, çamaşır yıkama işini kolaylaştırırlar. Ancak çamaşır makinenizi temizlemediğinizde, kıyafetlerinizin kötü kokmasına yol açan mikroorganizmaların yuvası veya bir nem yatağı haline gelebilir. Bu nedenle kıyafetlerinizdeki küf kokusundan kurtulmak için ilk adım makineyi dezenfekte etmektir.

İpuçları

Çamaşır makinenizi kontrol etmesi için bir profesyonelden yardım alın.Tüm hücrelerinin dezenfekte olduğundan emin olmak için düzenli olarak temizleyin. Sıvı sabun veya beyaz sirke ve karbonat gibi çözümleri kullanabilirsiniz. Kullandıktan sonra çamaşır makinesinin kapağını açık bırakın. Lastik contaları kurulayın ve üzerlerinde nem kalmadığından emin olun.

Beyaz sirke

Beyaz sirkenin hoş bir kokusu yoktur ancak bu ürün kıyafetlerinize iyi bakmanıza ve onları küf kokmaktan korumaya yardımcı olabilecek harika üründür. Hatta çevreye zarar vermeden aynı işlevi yerine getirdiği için sıradan yumuşatıcıların yerine kullanılması tavsiye edilir.
Makineye deterjan koyulan bölümlerden birine bir bardak beyaz sirke koyun ve her zamanki gibi makinenizi çalıştırın. Elle yıkama yapıyorsanız, kıyafetlerinizi su ve beyaz sirkeli bir solüsyonda 20 dakika bekletin. Kıyafetleriniz kuruduğunda, küf kokusu yok olmuş olacak.

Kıyafetlerinizi mutlaka dışarıda kurutun

Kötü kokuların bir diğeri sebebi de kurutma yöntemidir. Kurutma yöntemi uygun değilse kıyafetlerde kolaylıkla kötü koku oluşabilir. Bu nedenle kıyafetlerinizde küf kokusu oluşmaması için onları yıkadıktan sonra dışarıda kurutmanız önemlidir. Bazen iyi bir şekilde kurutulmadıklarında kıyafetleriniz birkaç gün boyunca kötü kokabilir. Bu nedenle kıyafetlerinizi dolaba yerleştirmeden önce tamamen kurumuş durumda olduklarından emin olmalısınız.

İpuçları:

Yıkama sürecinden sonra hemen kurumaları için çamaşırlarınızı asın. Kıyafetlerinizin uzun bir süre boyunca çamaşır makinesinde kalmasına izin vermeyin.Kıyafetlerinizi güneşte kurutmaya çalışın (kumaşı etkilemediği sürece). İyice kuruyana kadar onları dışarıda bekletin.

Dolabınızı iyice temizleyin

Genellikle sorun yıkama veya kurutma sürecinden kaynaklanmaz. Bazı durumlarda sorun kıyafetlerinizin dolapta asılı kalmasıdır. Kapalı alanlarda nemle ilgili sorunlar çıkması yaygındır. Ancak her zaman fark edilmez. Nem ahşapta oluşup kıyafetlerinizi etkileyebilir.

Nem sorununun olup olmadığını kontrol etmek için dolabınızın tüm bölümlerini kontrol edin. Eğer bir sorun varsa, yok etmek ve önlemek için bir ürün satın alın. Dolabınızın tamamını su ve beyaz sirke solüsyonuyla düzenli olarak temizleyin. Bu ürün dolabı dezenfekte eder ve kokuları etkisiz hale getirir. Haftada en az 3 kez dolabınızı havalandırın. Bu amaçla dolabınızın kapaklarını saatlerce açık bırakın. İstenmeyen bir koku olduğunu fark ederseniz dolabınızın köşelerine kahve çekirdekleri koyun. Böylece güzel kokacaktır. Kahve çekirdeğiniz yoksa deniz tuzunu deneyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.