Kırmızı Kan Hücreleri Bu Besini Çok Seviyor ! İşte Kansızlığa Derman Olan Mucize Besin

09.06.2019
146
Kırmızı Kan Hücreleri Bu Besini Çok Seviyor ! İşte Kansızlığa Derman Olan Mucize Besin

Size öyle bir besinin faydalarından bahsedeceğiz ki ‘meyvelerin kralı’ lakabını tam anlamıyla hakkettiğini göreceksiniz. Bu besin mangodan başkası değil. Mango, lezzetinin yanı sıra faydaları ile de adeta şifa dağıtıyor. Tropikal bir meyve olan mango ülkemizde de yetiştirilmektedir. Mucize besin olgun mango meyvesi renk ve boyut olarak değişir. Mangolar sarı, turuncu, yeşil veya kırmızı olabilir. Mango olgunlaştığında oldukça lezzetli bir meyvedir. Dünyada oldukça popüler bir besin olan mangonun faydaları nelerdir? Mango hangi hastalıkları önler? İşte süper besin mango meyvesinin faydaları…

Lezzetli bir tarihe sahip olan mango , dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Görkemli, yumuşak ve şaşırtıcı olmanın yanı sıra, mangolar da birçok sağlık yararı sunuyor. Olgun mango meyvesi renk ve boyut olarak değişir. Mangolar sarı, turuncu, yeşil veya kırmızı olabilir. Mango yaprakları 15 ila 35 cm uzunluğundadır ve yaprak dökmeyen bir yapıya sahiptir. Mango yaprakları, turuncu ve pembedir, ancak koyu parlak kırmızıya geçerler ve olgunlaştıkça koyu yeşile dönerler. Mango olgunlaştığında oldukça lezzetli bir meyvedir. Tropikal bir meyve olan mangonun faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. İşte mangonun faydaları…

KANSERİ ÖNLER

Araştırmalar, mango meyvesinde antioksidan bileşiklerin kolon, meme, lösemi ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı bulunmuştur. Bu bileşikler, kuersetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallatın yanı sıra bol enzimleri içerir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Yüksek lif, pektin ve C vitamini seviyeleri , özellikle düşük yoğunluklu lipoprotein serum kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

CİLT TEMİZLER

Temiz ve arınmış bir cilt için mango tüketilmesi önerilir. Mango tıkanmış gözenekleri temizlemeye ve sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

GÖZ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Her gün tüketilen bir dilim mango , A vitamininin gerekli günlük değerinin yüzde 25’ini sağlar, bu da iyi görme ve gece körlüğünü ve göz kurumasını önler.

TÜM VÜCUDU ALKALİZE EDER

Tartarik asit, malik asit ve meyvede bulunan sitrik asitler, vücudun alkali rezervinin korunmasına yardımcı olur.

CİNSEL HAYATI CANLANDIRIR

Mangolar E vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Her gün bir dilim tüketilen mango özellikle erkeklerde iktidarsızlık problemini önler ve cinsel hayatın canlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda seks hormonlarını düzenleyen mango, cinsel tansiyonu artırmaya yarayan E vitamini sayesinde erkeklerin sperm sayısının artmasını sağlar. Hamile kalmak isteyenlere mango şiddetle tavsiye edilir.

SİNDİRİME YARDIMCI OLUR

Mangodaki zengin lif içeriği sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Bu sağlıklı kaliteye sahip mango dâhil olmak üzere birçok meyve bulunmaktadır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Mangolardaki C vitamini ve A vitamininin fazla olması bağışıklık sistemini sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur.

KANSIZLIĞI GİDERİR

Mangonun içerisinde yer alan zengin demir içeriği aneminin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketilen mango kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur.

HAMİLELİKTE FAYDALI

Mangolar hamilelik sırasında demir gereksinimlerini karşıladıklarından hamile kadınlar için faydalıdır. Doktorlar genellikle hamilelik sırasında demir tabletleri reçete ederler, ancak takviye yerine, sulu mangolarla sağlıklı demir açısından zengin bir diyetin tadını çıkarabilirsiniz.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Mango, vücutta kolajen proteinleri üretmeye yardımcı olan yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. Kolajen, kan damarlarının ve vücudun bağ dokularının korunmasına yardımcı olur, böylece doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bu nedenle, mango haklı olarak yaşlanma karşıtı bir gıda olarak adlandırılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.