Kilo Vermede İnanılmaz Bir Yöntem Bir Psikolog İştahınızı Eğiterek Kilo Verilebileceğini Açıkladı

16.01.2020
1.660
Kilo Vermede İnanılmaz Bir Yöntem Bir Psikolog İştahınızı Eğiterek Kilo Verilebileceğini Açıkladı

Aşırı yiyen abur cuburdan sağlıklı ve besleyici bir diyete geçmenin kolay olup olmadığını düşünün. Doktor Helen McCarthy bu konuda size yardımcı olabilecek bir iştah sarkaç yarattı. Ve sizden biraz çalışma gerektirse de, Dr. McCarthy’nin tavsiyelerine uyursanız, nihayet daha fazla yeşillik yemeye başlamak ve gerçekten tadını çıkarmak çok kolay olabilir!

İştah sarkaç tablosu

İştah sarkaç -5 “aşırı aç” 11 puanlık bir ölçek olduğunu +5 “rahatsızca dolu” olduğunu gösterir. Doktor Helen McCarthy kitabında iştahınızı yeniden eğitmenizi gösteriyor. Acıktığımızda, eksi bölüme ve yemeye başladığımızda artı bölüme gider.

McCarthy, −3 – “kesinlikle aç” olana kadar yemeye başlamamamız gerektiğine ve sağlıklı bir diyet için gerekli olan +3 – “sadece dolu” yemeyi bırakması gerektiğine inanıyor. Bu kurala uyarsak, kendimizi aşırı yemekten alıkoyabiliriz ve bu yavaş yavaş kilo kaybına neden olabilir. McCarthy, bu sözde “iştah eğitimi” nin aslında kendini nasıl kaybettiğini söylüyor.

Hafif açlık sizin için iyidir

Doktor Helen, biraz aç hissetmenin aslında sizin için sağlıklı olduğunu söylüyor, bu yüzden korkmamalısınız. Bir sonraki yemeğinizden bir saat önce hafif bir açlık hissetmiyorsanız, mideniz bu süre boyunca son yemeğinizi sindiriyor ve dinlenmek için hiç zamanı kalmamış demektir.

Ne zaman ve ne yemelisin

Sorun şu ki, hepimize muhtemelen gerçekten aç olduğumuzda değil, belirli zamanlarda yemek yememiz öğretildi. Vücudumuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu zamanda yemek yemek istesek bile, her zaman bunu yapma fırsatını bulamazdık. İşte bu yüzden 3 öğünlü bir gün çok uygun.

Bu durumda, bir sonraki yemeğinize göre ne yediğinizi seçmek önemlidir. Öğle yemeğine gitmeden sadece bir saat önce, ama zaten çok açsanız, kolayca sindirilebilir bir atıştırmalık alın, örneğin meyve veya sebze, böylece öğle yemeğinden hemen önce tekrar biraz aç hissedersiniz. Bir sonraki yemeğinize kadar hala çok zaman varsa, protein, lif ve yağ içeren bir şey seçin, örneğin yumurta ve fındık.

Gıdaların tadı daha iyi olacak

Doktor Helen, kitabında sık sık tatlı, tuzlu ve yağlı yiyecekler seçtiğimizi söylüyor çünkü aç olmasa bile zevk aldığımız çok fazla tadı var. Bu yüzden sık sık fazla yemek yiyoruz. Buna karşılık, örneğin, dolgun midede domates yemeye çalışırsak, tadı iyi olmaz.

Bu nedenle, yemekten hemen önce biraz aç olana kadar beklemek için kendinizi eğitirseniz, aç olduğunuzda tat reseptörleriniz en hassas olduğu için sağlıklı yiyecekler daha iyi tadacaktır. Böylece sağlıklı ve daha önce hiç yememiş olabileceğiniz yiyecekler size daha iyi tatmaya başlayacaktır. Çok fazla katkı maddesi içeren abur cubur gelince, Dr. McCarthy, “kimyasal” lezzetlerini fark etmeye başlayacağınız için daha az çekici olabileceğini söylüyor.

Bu tekniği hiç duydunuz mu veya benzer bir şey denediniz mi? Başka numaralar biliyor musun? Yorumlarınızda düşüncelerinizi duymak isteriz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.