Keten Tohumu Yağının Yararları

04.02.2019
92
Keten Tohumu Yağının Yararları

Keten tohumu yağı ismini çok sık dinlediğim bir yağ. Özellikle cilde iyi geldiği söyleniyor ve tabii ki her nebatsal yağ gibi başka pek çok bereketi de var. Ancak cilde bişey sürmek mevzusunda ben gibi alıngan olanlar keten tohumu yağı cilde nasıl uygulanır merak ediyor.

Radarıma aldığım bu yağı sizin için araştırdım.

Keten Tohumu Yağının Cilde Yararları

Keten tohumu yağı hem sıhhate hem de cilde pek bereketliymiş. Bana azıcık acayip gelse de hem ciltte yağlanma meselesine iyi geliyor hem de kuruluğa çözüm oluyor. Bir yağ hem kuruluğu hem de yağlı cildi nasıl iyileştirir diyenler için sanıyorum içindeki antioksidanların tesiri diyebiliriz. Çünkü fazla yağlılık da kuruluk da cildin yapısının olması gerektiği gibi çalışmamasına bağlı diye düşünüyorum

Keten tohumu yağı cildin natürel nem balansını gözeten bir yağ. Keten tohumu yağının içinde yüksek oranlarda omega 9, omega 3 ve omega 6 bulunuyor. Bunun dışında bir de lignan denilen bir madde var. Lignan bir cins enzim imiş ve cilde nüfuz ettiğinde cilt yapısını sıkılaştırıp yumuşamasını sağlıyormuş. Böyle bakınca bildiğiniz hoşluk iksiri gibi bir yağ bu diyor insan.

Peki yararları tamam ama keten tohumu yağı cilde nasıl uygulanacak?

Keten tohumu yağını eczanelerden almak en anlamlısı. Kapsüller halinde satılan bu yağın kapsülünü delip içindeki yağı kullanabilirsiniz. Dolaysız cilde sürülebiliyor ve küçük masaj hareketleri ile cilde yedirmek gerekiyormuş. Ancak mübalağa etmemek gerekli elbette. Keten tohumunun yağını özellikle ağız kenarı, göz etrafı gibi buruşukluklara müsait alanlara uygulamak iyi geliyormuş ancak göz etrafı çok hassastır bilindiği üzere gözlere pek yanaştırmayın yeniden de :

Keten tohumu yağını dolaysız cilde sürmek istemezseniz bir maske tasviri ile de yararlarından yararlanabilirsiniz.

Keten Tohumlu Ballı Cilt Maskesi

  • 2 kuru kayısı
  • Yarım tatlı kaşığı keten tohumu yağı
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • Kayısıları haşlayıp yumuşayınca püre haline getirin. İçine keten tohumu yağını ve balı ilave edip macun
  • kıvamındaki karışımı suratınıza sürün. Yarım saat bekletip ılık suyla durulayın. Haftada 1 kere uygulamak yeterli olacak.

Maskeyi veya keten tohumu yağını sınayanların yorumları ehemmiyetli. Yazmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.