Kendi diş macununuzu kendiniz yapın!

30.01.2019
97
Kendi diş macununuzu kendiniz yapın!

Piyasada satılan pek çok diş macunu muhtelif kimyeviler kapsıyor. Diş Doktoru Pertev Kökdemir, bu vaziyette en doğru ve sıhhatli olanın konutta kendi diş macununuzu hazırlamak olacağını söylüyor. Kendi diş macununuzu yapmakla alakalı öğrenmeniz gereken en ehemmiyetli mevzunun diş sıhhatinize en fazla fayda sağlayacak malzemelerin tercihi olduğunu belirten Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Sıhhatli bir ağız için konutta hazırlanan macunlar kullanılabilir ama diş hassasiyeti, diş eti hastalığı, çürüğe yatkınlığı olanlar piyasada satılan özel macunları kullanırsa iyileşme süratleri çoğalacaktır” diyor.

DİŞ RAHATSIZLIKLARINDA İŞE BEREKET

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Diş macunlarının içerisinde kimyevi maddeler var ama bunların kimileri konutta hazırladığımız zaman diş macununun içine ilave edemeyeceğimiz özel maddeler. Bu özel maddeler diş rahatsızlığı olan bireylerde işe yarayan maddelerdir. Misalin, florür maddesi çürüğe yatkınlığı olan bireylerde çürük oluşumunu yasaklayabiliyor veya başlangıç düzeyindeki çürüğü tamir edebiliyor. Yeniden diş eti hastalığı olanlarda ona özel bir diş macunu kullanmasını öneri ederek diş etlerinin daha süratli iyileşmesini sağlıyoruz. Ama bunların dışında ağzı tamamen sıhhatli olan fertler kendi hazırladıkları diş macununu kullanabilirler” dedi.

İŞTE KONUTTA YAPABİLECEĞİNİZ SIHHATLİ VE PRATİK DİŞ MACUNU İÇİN ANA MALZEMELER:

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizinde bol ölçüde bulunan laurik asit, antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkinlik gösterir. Bu sebeple başta ağız olmak üzere sindirim kanalı florasının arınılması ve tertip edilmesinde tesirlidir. Ayrıca ağız kokusunu önler, dişleri beyazlatır.

Ezilmiş kakao: İster inanın ister inanmayın, ideal diş macunu çikolatalı diş macunu olacaktır. Zira kakao çekirdeğindeki bileşikler florürden daha iyi remineralizasyonu teşvik eder.

Bentonit kili: Mineraller bakımından zengin, çok yıprandırıcı olmayan natürel bir parlatıcıdır. Aynı zamanda alkalidir, bu surattan ağızdaki asitliği eksiltmeye takviyeci olur.

Ksilitol: ağızdaki boşluğa neden olan bakterileri eksiltme beceriyi vardır. Tatlandırıcı olduğu için fazla eklemeyin.

Kabartma tozu: Yediğimiz yiyecekler sayesinde dişlerimiz ve ağzımız aralıksız asit altındadır. Bu asitlerin nötralize edilmesi ve dişleri çürümekten gözetmek için uygun pH’ı ağızda yakalamak için temeldir. Kabartma tozu pH 9 ila 11 alkali bedeline sahiptir, bu sebeple asitleri nötralize etmeye takviyeci olur.

MALZEMELER

 • 4 yemek kaşığı soğuk preslenmiş organik Hindistan cevizi yağı
 • 4 yemek kaşığı bentonit kili
 • 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı ksilitol
 • 2 kapsül FOS probiyotikler Fruktooligosakkaritler
 • 2 kapsül spor tabanlı probiyotik
 • 1/2 çay kaşığı kakao tozu
 • 1 1/2 çay kaşığı zencefil tozu
 • 1/2 çay kaşığı tarçın
 • 1/2 çay kaşığı E vitamini yağı
 • 4 yemek kaşığı distile veya filtrelenmiş su

HAZIRLANIŞI

1. Ufak bir tencerede Hindistan cevizi yağını, eriyene kadar takribî 1-2 dakika düşük ateşte ısıtın.

2. Bir mutfak robotuna bentonit kili, kabartma tozu, ksilitol, FOS, probiyotik, kakao, zencefil ve tarçın ilave ederek; yüksek süratli ayarda, tüm tozlar denk bir biçimde karışana kadar 10-15 saniye karıştırın.

3. Tozların yerleşmesini sağlamak için açmadan evvel birkaç dakika bekleyin. Ardından bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını dökün. Tekerrür 10-15 saniye karıştırın, karışım dağılınacaktır. Tahta bir kaşığın ufak ucunu alın bir çubuk veya ufak bir spatula da işe bereket ve tüm tozun yağla birleştiğinden emin olun.

4. E vitamini ve kalan Hindistan cevizi yağı ilave edin ve 10-15 saniye daha karıştırın. Bu noktada, karışım akıcı olacak. Yeniden tüm tozun dahil edildiğinden emin olmak için tahta kaşık ucunu karıştırıcının kenarı süresince dolaştırın. Pürüzsüz ve kremsi bir doku oluşturmak için gerekirse tekerrür karıştırın.

5. Karıştırıcı çalışırken suyu usulca ilave edin ve en az 30 saniye iyice karışana kadar karıştırın.

6. Toksik olmayan, yine doldurulabilir sıkma tüpüne aktarın.

Hazırlık Süresi: 5 dakika

Pişirme zamanı: 10 dakika

Porsiyon: 4 karakter bir aile için 5-7 gün günde iki defa kullanılır

KULLANIMI VE GİZLEME İPUÇLARI

Diş macununun yarısını oda sıcaklığında, yarısını ise tazelik açısından daha sonra kullanmak üzere buzdolabında gizleyin. 7-10 gün içinde harcayın. En iyi oral hijyen için günde iki defa bir çay kaşığı biçiminde diş fırçanıza sıkın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.