Kavrulmuş gıdalar kansere neden olur mu?

01.03.2019
36
Kavrulmuş gıdalar kansere neden olur mu?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde, çok çıtır olan patatesler, yanmış tost gibi yanmış besinlerin kansere neden olabildiği ortaya çıktı. Ancak iddiaların hakikat olup olmadığı, gıda severlerlerin kafasını karıştırarak şiddetli münazaralara yol açıyor. Kavrulmuş, çıtır olan besinlerin kansere neden olup olmadığını merak ediyorsanız işte yanıtları…

Laboratuar civarında yapılan araştırmalara göre, nişastalı besinlerin uzun zaman yüksek sıcaklıkta pişirildiği zaman içerisinde akrilamid maddesinin ortaya çıktığı anlaşıldı. Akrilamid, şu anda Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından “kanserojen madde” olarak tanımlanıyor.

Bu, akrilamidin kanserojen olduğuna dair kesin bir ispat olmamasına karşın, ihtiyat olarak akrilamid kapsayan gıdaların alımını hudutlandırmamız gerektiği anlamına geliyor.

Elde edilen belirtiler, akrilamid seviyelerinin sansasyonel şekilde çoğaldığını, özellikle gıda ve patates gibi nişastalı gıdalar piştiğinde daha fazla ortaya çıkktığını göstermektedir.

Et tüketimi protein alımı açısından ehemmiyetli bir besindir. Ancak işlenmiş etler, akrilamid seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek nişastalı hububat bazlı bileşenler kapsar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.