Karpuzun Faydaları Şaşırtıyor ! İşte Karpuzun Bilinmeyen Faydaları

11.05.2019
85
Karpuzun Faydaları Şaşırtıyor ! İşte Karpuzun Bilinmeyen Faydaları

Yaz meyveleri arasında en sevileni olan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. Damaklarımızı şenlendiren karpuz sadece lezzetli değil, çekirdeğine kadar faydalı bir meyve. Düşük kalorili bir meyve olan karpuz kan basıncını dengeliyor, kansere karşı bir kalkan oluşturuyor. Her yaştan insanın severek yediği karpuzu neden bu kadar çok sevdiğinizi biliyor muydunuz? Bu sorunun yanıtını sizler için Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy verdi. İşte karpuzun mucizevi faydaları…

Ramazan’da en çok tercih edilen ve susuzluğu giderme konusunda önemli bir rolü olan karpuz sofraların baş tacı…

Peki, her yaştan insanın severek yediği karpuzu neden bu kadar çok sevdiğinizi biliyor muydunuz? Bu sorunun yanıtını sizler için Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy verdi…

KARPUZ BOŞ KALORİ İÇERMEZ; AYNI ZAMANDA BESLEYİCİDİR

Bir porsiyon doğranmış karpuz sadece 80 kalori içerir. Ayrıca, A ve C vitaminleri ile potasyumun mükemmel bir kaynağıdır.

SU KAYBINIZI ENGELLER

Karpuzun yüzde 92’si sudur. Bu da karpuz tüketiminin susuz kalmanızı engelleme konusunda mükemmel bir yardımcı olmasını sağlar. Dilerseniz küp küp doğrayarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Her şekilde sıvı ihtiyacınızı karşılamada iyi bir seçenektir.

LİKOPEN ZENGİNİDİR

Domates, pembe greyfurt gibi gıdaların yanı sıra karpuz da kırmızı rengini ve güçlü antioksidan olma özelliğini içerdiği likopenden alır.

Likopeni daha fazla tüketmek istiyorsanız karpuzun koyu pembe renge sahip olan bölümünü yiyin.

PERFORMANSI ARTIRIR VE İYİLEŞTİRMEYİ GELİŞTİRİR…

Çalışmalar halen devam etmekle birlikte, yayınlanan birkaç rapor, karpuz veya karpuz suyunun çalışan kaslara oksijen taşıma ve kas ağrılarını azaltma özelliğiyle performansı artırarak, egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermektedir.

CİLDİNİZİ VE SAÇINIZI SAĞLIKLI TUTMAYA YARDIMCI OLUR

İçerdiği A ve C vitaminiyle cildinizin ve saçınızın sağlıklı olmasına yardımcı olur. C vitamini, saçınız ve cildinizin temeli olan kolajen üretmek için gereklidir.

Ayrıca C vitamini cildinizi UV ışınlarından korur, cilt kırışıklıkları ve güne bağlı yaşlanma lekelerinin oluşumunu geciktirir.

VÜCUDUN TOKSİNLERDEN ARINMASINI SAĞLAR

Karpuz vücut sağlığında önemli bir rol oynayan sitrülin amino asidini içerir. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlamasının yanı sıra kan damarlarının genişletmeye yardımcı olur ve kas yapımında önemli rol oynar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.