Karın şişkinliği ve gaz sıkışması yaşıyorsanız Çözümü çok Basit

03.08.2020
60.083
Karın şişkinliği ve gaz sıkışması yaşıyorsanız Çözümü çok Basit

Maalesef şişkinlik çoğumuzun sorunu ve çok etkili tedavi yöntemleri henüz yok. Yine de rahatlamamızı sağlayabilecek birçok çözüm mevcut. Hepimizin vücudunda gaz, kaçınılmaz olarak var ve genelde sorun yaratmaz. Zorluk gaz miktarının artmasında ve artan gazın tahliye edilememesi durumumda ortaya çıkar. Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata gazdan şikayetçi olanlara önerilerde bulundu.

Sistemde oluşan fazla hava organların duvarlarında gerilmeye yol açar ki, uyarılan sinir uçları sayesinde karın ağrısı, düzensiz tuvalete çıkma, sık geğirme, kontrolsüz yellenme, nefes darlığı, çarpıntı gibi fonksiyonel bozukluklar otaya çıkmaya başlar. Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata gazdan şikayetçi olanlara önerilerde bulundu.

FAZLA ŞİŞKİNLİK KALP ÇARPINTISI YAPABİLİR

Gün içerisinde sistemde yaklaşık 3-4 litre gaz oluşuyorsa, bunun yaklaşık yarısı yuttuğumuz havadır.

Kalan kısmın yaklaşık yarısı sindirim sırasında ortaya çıkan gaz, diğer yarısı ise bağırsak bakterilerinin ürettiği gazdır. Gazın artması öncelikle mide ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açar.

Şişkinlik ise karın ağrısına, kapladığı hacimle nefes darlığına çok daha ilerlerse kalp de çarpıntılara yol açabilir. Vücudumuz tüm aksaklıklarda kendisini korumak üzere programlanmıştır.

Fazla gazı atmak için sık yellenme, sık geğirme kaçınılmazdır, ötesinde vücut için yararlıdır, sorunun büyümesini engeller

BASİT ÖNLEMLERLE GAZ ŞİKAYETİNİ AZALTIN

Şişkinlik oluşmaması için öcelikle yuttuğumuz havayı azaltmalıyız.Yemekleri yavaş yemek çok önemli, hızlı yediğimizde çok hava yutulması kaçınılmazdır. Önemli bir nokta da yemek yerken konuşmamaktır,konuştukça hava yutulur.

Besinlerin çiğnenmesi sindirimin ilk basamağı olup çok önemlidir, ama her çiğneme ile hava yutulduğu unutulmamalı, aşırıya kaçılmamalı, yeterince çiğnedikten sonra gıda yutulmalıdır.

STRESTEN UZAK DURUN

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta stres. Biliyoruz ki yoğun stres midede gastrit veya ülser, spazm, bağırsaklarda da aşırı kasılmalara neden olabilir. Yine kronik geğirmenin altından da yoğun stres çıkabilir.

Bütün bunlara rağmen iyileşme sağlanamayan hastalarda bazen psikolojik olarak rahatlatıcı bir tedavi ya da psikiyatri muayenesi planlanır

NEDEN GAZ OLUR?

Gün içerisinde yutulan hava
Yiyecek ve içeçekler
Mide fıtığı
Mide hastalıkları (Ülser, gastrit, fonksiyonel dispepsi..)
Safra Kesesi Hastalıkları (Taş…)
Bağırsak hastalıkları (İrritabl Bağırsak, Çölyak Hastalığı, Bakteri Flora bozulması..)
Yanlış alışkanlıklar (gaz çıkarılamaması, gegirilememe gibi..)

GAZDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yutulan hava azaltılmalı
Gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı
Altta yatan hastalık tedavi edilmeli

YORUMLAR

 1. M. Karadavut dedi ki:

  Bende karın ve mide şişkinliği var. Doğal olarak ne kullanabilirim bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler

  1. nebahat dedi ki:

   esimin 2yıldır gecmeyen karin agrisi var agri bele vuruyor ve gegirme oluyor gece sıklasiyor agri ne yapmak lazim

  2. Mery dedi ki:

   Rezene tane halinde alıp kaynatıp tüketilebilir ,aynı şekilde tane kimyon gaz a birebir

 2. Gul dedi ki:

  Tere otunu kaynatıp her gun 1 bardak için bişey kalmaz saglikli gunler

 3. İrfan Cengiz dedi ki:

  Magnimore 60 tablet kullandım, sonuç çok iyi olduğu için 60 tabletlik bir kutu daha aldım fakat ilk 5günlük kullanımdan sonra hastaneye baş vurdum.zira karında şişlik, mide bulantısı, ve ağrı oluştu! Mümessile ulaştım, durumumu anlattım, tabletlerin önceki aldığım tabletlere göre daha yumuşak, yüzeyde lekeler olduğunu söyledi .Bana geri dönüşleri “psikolojik “etkilenme oldu.Şifa bulduğum ilk 60 tablettede aynı psikolojideydim. ÜRÜNÜN ARKASINDA DURAMAYAN BİR FİRMAYA ARTIK GÜVENMİYORUM.