Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşürülür ?

12.07.2019
15.212
Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşürülür ?

Yükselmiş karaciğer enzimleri, karaciğerde iltihaplanmanın olduğunu veya hasarın geliştiğini düşündürür. Karaciğer hücresinde yüksek oranda bulunan bu enzimler, hücreler hasarlanınca daha fazla kana geçerler. Bunun sonucunda kan seviyeleri yükselir. Karaciğer enzimleri neden yükselir? sorusuna geçmeden önce bu enzimleri tanıyalım…!

Karaciğer Enzimleri Yüksekliğinin Belirtileri

Enzimleri yükselten hastalığa göre belirtiler değişebilir.

En sık görülen belirtiler:

 • Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik
 • Sarılık (Bkz: Sarılık Nedir?)
 • İdrar renginde koyulaşma
 • Dışkı renginde açılma (renksiz)
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Ateş
 • Karında, bacaklarda şişlik
 • Karın ağrısı, karın sağ üst bölgesinde dolgunluk hissi ve ağrı
  Karaciğer testleri yüksek kişilerde hiçbir belirti görülmeyebilir.

Karaciğer Enzim Yüksekliği Olanlarda Hangi Testlere Bakılır?

Doktorun şüphe ettiği hastalıklara göre farklı testler istenebilir.

En sık istenen testler:

 • Kan tahlilleri: Total bilirubin, direkt bilirubin, tam kan sayımı, albumin
 • Hepatit Testleri: Hepatit A, hepatit B ve hepatit C gibi virüsleri saptamak amacıyla istenebilir.
 • Ultrason: Karın ultrasonu ile karaciğer yağlanması, kitleler, safra kesesi hastalıkları ayırt edilebilir.
 • Tomografi
 • MR: Karaciğer dokusunu ayrıntılı görmek amacıyla yapılabilir.

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşürülür…!

Sağlıklı yiyecekler her zaman için kişilerin hayatı içerisinde karaciğer enzim tedavisi için çok önemli olmaktadır. Sizlerde bu hastalığı tedavi etmek istiyorsanız o zaman yapacağınız tedavi amacıyla sağlıklı bir şekilde beslenmek amacıyla yiyeceklerinize dikkat etmelisiniz. Tüketmekte olduğunuz besinler diyetinizde her zaman için enginar ya da kereviz tarzında karaciğer dostu olan yiyecekler olmalıdır. Kişinin bol bol dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Birçok insan yorucu hayat koşullarından dolayı kendisine dikkat edememesi nedeniyle birçok hastalık yaşamaktadır. Bu nedenle de kişilerin diyet yapması enzim düşüklüğünü sağlayacaktır. Eğer ki bir kişide enzim yükseldiği zaman bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik olmasına ya da kişilerde sarılık olmasına neden olacaktır. Kişilerin şayet alkol kullanıyorlarsa asla alkol tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü alkol her zaman için karaciğere zarar verecek ve de enzimlerin yükselmesine neden olacaktır. Kişilerin çok yağlı olan gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Karaciğerde alkol ya da yağlı yiyecekler işlenmesi gerçeklemektedir. Bu durum içerisinde kişilerde yağlı gıdalar tükettikleri zaman ya da alkol aldıkları zamanlarda kişilerde enzim zaten yüksek olacağı için daha da yükselmesine ve sarılık gibi bazı hastalıkların oluşmasına neden olacaktır.

Enginar ya da kereviz gibi birçok karaciğer dostu olan gıdalar tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Sizlerde hayatınız içerisinde karaciğer dostu olan enginar çayı ya da enginar yemeği tüketmeniz gerekmektedir.

Kişilerin proteinden uzak durmaları gerekmektedir. Kırmızı et tüketmekten yüksek protein içerecek olan gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yerine fasulye ya da fındık gibi protein içeren gıdalar tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Asetaminofen özelliğine ait olan ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlardan her zaman için uzak durmalısınız. Sizlerde yaşamınız oyunca karaciğerinize zararlı olan kişilerde uzak durmalıdır. Fazla kilosu olan kişilerin her zaman için diyete uymaları gerekmektedir. Ve fazla kilolu olan kişilerin kilolarını vermeleri gerekmektedir.

Bitkisel Tedavi

 • 2 tane orta büyüklükte kırmızı pancar;
 • 3 su bardağı klorsuz su.

Pancarı mümkünse sizler 1 gece öncesinde suyun içerisine koyun ve bekletin. Ertesi gün bol su ile yıkadıktan sonra demlemek amacıyla sizlerde 3 su bardağı klorsuz suyu tencereye koyup, pancarları küçük parçalar şeklinde dilimleyin. Daha sonradan bunu 30 dakika boyunca kaynatın. Daha sonradan soğutun ve bunu süzdükten sonra saklamak amacıyla bir kavanozun içerisine koymalısınız. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere sabahları aç karnına her gün bir yemek kaşığı içmelisiniz. Bu pancar suyunu sizlerde her defasında 1 yemek kaşığı içmelisiniz. Bu suyu sizlerde buzdolabında saklamalısınız. Bunun dışında sizlerde kereviz suyu, enginar suyu ya da taze havuç suyu içerek bol A vitamini alıp karaciğerinize faydalı bitkisel çözümler sayesinde kolaylıkla sizlerde karaciğer enzim düşüklüğünü sağlamanız söz konusu olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.