Kanserin en ehemmiyetli 5 bulgusu…

05.02.2019
555
Kanserin en ehemmiyetli 5 bulgusu…

Bayanlara has kanser cinsleri bir hayli bulgu vererek evvelden bir ihtarda bulunur. Ancak bazı sıradan olmayan bulgular vardır ki, kendinde bu belirtileri gözlemleyen bayanların kesinlikle uzman bir doktora müracaat etmesi gerekir. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu, bayan kanserlerinin en ehemmiyetli 5 şikayetini anlatıyor.

BİR ANDA GÖRÜLEN KİLO KAYIPLARI YAŞADIYSANIZ

Vücudun muhakkak bir balansı vardır. Bu denge içinde aniden yaşanan ve sıradan kabul edilmeyen farklılıklar dikkate alınmalıdır. Bu farklılıkların başında ise beklenmedik kilo kayıpları geliyor. Bu vaziyetin bir hayli sebebi olsa da özellikle sütun, mide, akciğer, pankreas kanserinin bulguları olabilir.

YUTKUNMAKTA ZORLANIYORSANIZ

Bazı yarıyıllarda yaşanan yutkunma problemleri sıradan karşılanabilir, kaygılanmaya gerek yoktur. Ancak bu gidişat devamlı yineliyorsa, yemek yerken, su içerken dahi zorlanıyorsanız ve tüm bu şikayetlere kusma ve kilo kaybı ilave edildiyse kesinlikle hekime gidilmelidir. Zira bu gidişat yutak borusu, mide ve boğaz kanserinin bulguları olabilir.

ADET YARIYILLARI DIŞINDA KANAMALARINIZ OLUYORSA

İki adet döngüsü arasında görülen kanamalar, suçsuz değildir ve dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak adet yarıyılları çok sızılı geçiyorsa ve şiddetli kanamalar görülüyorsa da bayan doğum uzmanıyla görüşmenin verimi vardır. Zira bu şikayetler, kolorektal, rahim ya da endometriyal kanserine işaret ediyor olabilir.

GÖĞSÜNÜZDE FARKLILIKLAR FARK EDİYORSANIZ

Bayanlarda en sık görülen kanserlerin başında meme kanseri geliyor. Rehabilitasyonda erken teşhisin çok büyük bir rol üstlendiği meme kanserinde, bayanların göğüslerini elle hakimiyet etmesi hayati ehemmiyet taşıyor. Bu noktada göğsünüzde daha evvel fark etmediğiniz kızarıklık, şişlik, renk başkalaşımı, kitle gibi başkalaşımlar görüyorsanız hekime müracaat etmekte bereket vardır. Ayrıca meme başında akıntı, kızarıklık da öteki bulgular arasındadır.

SIRADAN OLMAYAN KABARIKLIKLAR YAŞIYORSANIZ

Çoğu kadının ortak problemi olan kabarıklık, muhakkak koşullara kadar sıradan kabul edilse de bu gidişata karın sızısı ve pelvik sızı da ilave ediliyorsa riskli olabilir. Özellikle de birkaç haftadan fazla süren kabarıklıklar yaşıyorsanız hekime gitmek için zaman kaybetmeyin. Zira nedeni, yumurtalık, mide ya da yutak borusu olabilir.

TÜM BUNLARA EK OLARAK;

  • Ciltte görülen farklılıklar ve pislenmeler, cilt kanserinin,
  • Dışkıda ve idrarda görülen kan, mesane ve böbrek kanserinin,
  • Devamlı yaşanan mide yanmaları, mide ve yumurtalık kanserinin,
  • Uzun zamandır düşmeyen ateş, kan kanserinin,
  • Devamlı yaşanan karın sızıları, yumurtalık kanserinin habercisi olabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.