Kansere karşı yarım soğan

26.03.2019
134
Kansere karşı yarım soğan

Çin’de yapılan araştırmada, her gün takribî yarım soğan yiyenlerin bağırsak kanserine tutulma tehlikeyi yüzde 79 daha düşük çıktı

Çin Tıp Üniversitesi uzmanları, bin 666 bayan ve erkeğin yemek yeme alışkanlıkları ile kanser hastalığı irtibatlarını araştırdı. Çıkan neticelere göre kumpaslı olarak alyum nebatları harcayanların öbürlerine oranla daha sıhhatli oldukları belirlendi.

HAM TÜKETİLMELİ

Çinli uzmanların araştırmasına göre her gün 49 ile 74 gram arasında soğan yiyenlerin bağırsak kanserine tutulma tehlikeleri öbürlerine oranla yüzde 79 daha düşük oluyor. Araştırmayı yürüten takımın başında olan hekim Zhi Li, “Soğan, pırasa ve sarımsak gibi alyum nebat ailesinden olan mahsullerin bir hayli hastalığa karşı natürel savaşçılar olduğu öğreniliyor. Bu yiyeceklerin barındırdıkları biyoetken sayesinde bazı kanser cinslerine de iyi geldikleri öğreniliyordu. Araştırmamız da bağırsak kanseri gibi bir hastalığa karşı dahi yalnızca yarım soğan yemenin ne kadar tesirli olduğunu bilimsel olarak ortaya koydu” dedi.

Soğandan en üst seviyede yararlanabilmek için ham harcanması gerektiği de belirtildi. Çinli uzmanların araştırması Batı medyasında da geniş eko buldu. İngiltere’de günde 44 bireyin bağırsak kanserinden can verdiğine dikkat sürükleyen Times gazetesi, araştırmayı “Her gün vasati büyüklükteki bir soğanın yarısını yiyerek bağırsak kanserine karşı koruma sağlayabilirsiniz” biçiminde duyurdu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.