Kalp Krizinden 1 Ay Önce Kalbiniz Sizi 8 Şekilde Uyarır

16.01.2020
1.780
Kalp Krizinden 1 Ay Önce Kalbiniz Sizi 8 Şekilde Uyarır

Basit hastalıklar için tedbir alarak korunmak hastalığa yakalanıp tedavi olmaktan daha iyidir.

Kalp krizinden 1 ay veya daha önce kalbimiz belirtiler göstererek aslında krize karşı bizi uyarmaktadır. Doktor yada uzman olmanıza gerek yok ancak sağlığınız ile ilgili biraz bilgi sahibi olmanız zarar vermeyecektir. Eğer risk altında iseniz makaleyi dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

1. Yorgunluk

Fiziksel aktivite yada zihinsel aktivite sonrası normal olarak herkes yorulur. Ancak normal bir günde yemek yemek, duş almak gibi basit işlevleri yerine getirmeyecek derecede olagan dışı kendinizi yorgun hissetmeniz kalp krizi semptomlarında birisidir. Kadınlar erkeklere oranla daha kolay farkedebilmektedirler.

2. Karın ağrısı

Karın ağrısı normal bir şeklide değilde aralıklı olarak devam ediyorsa, şişkinlik hissi ve mide ağrıları gibi nedenlerde kalp krizi belirtileridir. Bu fiziksel gerginlik mide ağrılarınızı arttırabilir.Kadınlar ve erkekler aynı düzeyde hissederler.

3. Uykusuzluk

Uykusuzluk sorunu da kalp krizi belirtilerindendir. Kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Uykusuzlukla beraber özellikle yüksek düzeyde kaygı da görülür.

Belirtiler uykuyu başlatma ve sürdürmede zorluk, sabah erken uyanamamadır.

4. Nefes darlığı

Yeterli miktara hava alamamak, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi belirtiler kalp krizinin görülme riskini artırır. Kadınlar ve erkeklerde 6 aya kadar görülebir.

5. Saç dökülmesi

Saç dökülmesi de kalp krizi belirtilerindendir. Özellikle başınızın tepesinden dökülür. Genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde daha sık görülen bu durum bazı kadınlarda da görülebilir. Kortizol hormonu ile de ilgili olabilir.

6. Düzensiz kalp atışı

Kalp atımı düzensizleşir. Genellikle kadınlarda panik atak ve anksiyete de görülür. Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan bu artimi (düzensiz kalp atışı) veya taşikar(artmış kalp hızı) , ateroskleroz rahatsızlığı veya egzersiz sonrası da görülebilir.

Düzensiz kalp atışı 1-2 dakika kadar devam eder. Sonrasında baş dönmesi veya kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

7. Aşırı terleme

Hava sıcaklığı ve fiziksel aktivite sonrası veya grip gibi hastalıklar sırasında görülen aşırı terleme değil, olaşandışı bir şekilde aşırı terlemedir. Sabah uyandığınızda yatağınızın nemli olması gibi. Kadınlarda daha sık görülen bu belirti zaman zaman menopoz ve gece terlemesi ile de karıştırılmaltadır.

8. Göğüs ağrısı

Bir yada iki kolda birden( özellikle sol kolda), alt çene, omuzlarda veya mide rahatsızlığı gibi hissiyat var ise kalp krizi belirtilerindendir. Erkekler ve kadınlarda farklı şidder ve olasılıkta görülebilir. Kadınlarda görülme olasılığı %30’dur. Bu semptomlar erkelerde görülmüş ise vakit kaybetmeden uzmandan yardım almalısınız.

Risk faktörleri

Obezite, fiziksel egzersiz eksikliği ve sigara kullanmak gibi risk faktörleri herkes tarafından bilinse de sağlık bilginizi arttıracak ve kalp krizi riskine karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacak bazı belirtiler daha vardır. Bunlar;

  • Kulak memesi kırışıklığı,
  • Erkeklerde saçların grimsi renk alması,
  • Kulak kanalındaki kıllar,
  • Kaslarda ağrı,
  • Göz kapaklarının iç kısmında sarı lekelenmeler.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.