UA-133710256-1

Kalp gribine dikkat!

17.03.2019
77
Kalp gribine dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Profesör Hekim Ahmet Karabulut uyardı: Bugünlerde pek çok şahsı etkileyen gribin dağılarak kalbi de yakalayabildiğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Karabulut, “Bu vaziyet de kalp yetmezliğine kadar gidebilir” dedi ve şunları söyledi.

Bahar aylarında ani sıcaklık metamorfozları gribal enfeksiyonlarda çoğalışa yol açıyor. Havadaki iyon, toz ve polen yoğunluğu da alerjik akciğer hastalıklarını sıklaştırıyor. Tüm bu metamorfozlar kalp üzerinde ek yük oluşmasına neden oluyor. Özellikle gezginlerin tutulduğu griplerde hastalık dağılıp kalbi tutarak, kalp gribi olarak nitelendirilebilecek, bazen kalp krizini taklit eden şiddetli göğüs sızılarına yol açabiliyor. Kimi zaman da kalp yetmezliği tablosuyla karşı karşıya kalınabiliyor. Peki baharda kalp damar meseleleri yaşamamak için neler yapmanız gerekiyor?

İşte öneriler:

Tempolu yürüyün: Sabah yapacağınız esneme ve hafifleme hareketleri sonrasındaki 30 dakikalık orta tempolu yürüyüşle bahara ‘merhaba’ diyebilirsiniz. Egzersiz yapmanın en neşeli yollarından biri de bahçe işleridir. Bahar ayında bahçenizi ekerek hem natürel sebze yetiştirebilir hem de kalp damar sıhhatinizi koruyabilirsiniz.

Güneşten yararlanın: Bedenimizin mukavemeti ve kalp damar sıhhati için D vitamini ehemmiyetli bir kaynaktır. Öğle saatlerine doğru 20-30 dakika kol ve bacaklardan alacağınız güneş ışınları günlük D vitamini gereksiniminizi karşılayacaktır.

Soluk egzersizleri yapın: Doğru soluk tekniği sıhhatli bir beden ve kalp damar sıhhati için çok ehemmiyetli. Derin soluk alındığında kan tazyiki düşüyor ve kalbe gelen kan ölçüyü çoğalıyor. Bu vaziyet bedendeki ödemin eksilmesini ve daha çok kanın akciğerler tarafından arınılmasını sağlıyor. Günlük önerilen soluk egzersizi süresi 15-30 dakika arasında oluyor.

Bolca su için: Yeterli su içmek kanın sıvılığının iyi olması ve damar sıhhatinin korunması anlamına geliyor. Günde 2 litre su harcamayı netlikle ilgisizlik etmeyin.

Uyku kumpasınızı bozmayın: Uyku kumpasını bozmamak hem genel beden sıhhati hem de kalp damar sıhhati için ehemmiyetli. Günde 6 saatten az yatan bireylerde ve niteliksiz uykuya sahip bireylerde ritim bozukluğu ve tansiyon saldırıları daha sık görülüyor.

Taze sebze ve meyve harcayın: Baharla beraber daha rahat erişeceğimiz taze sebze ve meyve tüketimi ile kalp ve damar sıhhatinize pozitif katkı sağlayabilirsiniz. Günde iki porsiyon mevsim meyvesi, 2 porsiyon salata ve 1 porsiyon sebze yemeği ile günlük lif, antioksidan ve vitamin gereksinimini karşılayabilirsiniz.

Enfeksiyonlardan korunun: Enfeksiyonlardan uzak kalmak için ısı metamorfozlarına karşı açıkgöz olmanız gerekiyor. Sıkı giyinin. Hastalandığını düşündüğünüz şahıslarla tokalaşmamak, kucaklaşmamak da korunma emelli çözüm olabilir.

Sigarayı vazgeçin: Sigaranın azı çoğu her biçimde hasarlıdır. Günde 3-4 sigara içen bayanlarda ve 6-7 sigara içen erkeklerde kalp krizi tehlikeyi ikiye sabrediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.