Kalbi gözeten altın teklifler

10.04.2019
264
Kalbi gözeten altın teklifler

8- 14 Nisan Dünya Kalp Haftası sebebiyle kalp ve damar hastalıklarıyla kolesterol ilişkisinin ulus arasında yanlış aşinasına dikkat sürükleyen Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Kolesterol, tamir edici özelliğiyle sanki bedenin yara bandıdır. Kolesterolden korkmayın, kan şekeri ve insülin seviyesinin yüksek olmasından korkun!” diye uyarıyor.

Zeytinyağı ve tereyağını korkmadan harcayın!

Kalp sıhhati için en büyük tehlikenin, kolesterol değil yüksek kan şekeri olduğunu vurgulayan Dr. Ümit Aktaş, “Zeytinyağı ve tereyağını korkmadan harcayın. Ama her türlü tatlı, şeker ve hamur işinden kaçının. Tuzlu poğaça dahi yeseniz, bedeniniz ona şeker muamelesi yapar. İnsülin mukavemeti ve diyabet, kalp damar hastalıklarının artta uyuyan en ehemmiyetli nedendir” diyor.

Sebze harcıyorsanız kaygılanmayın!

Kolesterolün, bedenimizin enerji yapımında, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde ehemmiyetli bir rol üstlendiğini kaydolan Dr. Ümit Aktaş, düşük kolesterolün enfeksiyonlara tutulma tehlikesini artırarak kalp yetmezliği gibi tehlikeli hastalıklara davetiye çıkardığına dikkat çekiyor.

Ağırlıklı olarak yeşillikler olmak üzere muhtelif sebzelerin yer aldığı bir beslenme programı uygulayanların kalp sıhhatlerinden evham etmemeleri gerektiğinden bahseden Dr. Ümit Aktaş, Mutluluk Kürleri 2 kitabında yer alan “Kalp Arkadaşı Nebatsal Eforlar” kısmında şu tekliflerde bulunuyor:

Günde üç porsiyon lahana, brokoli, Brüksel lahanası ya da karnabahar

Doğanın sunduğu kalp arkadaşı sebzeleri keşfedin. Sebze tüketiminiz sıhhati de o oranda iyileşiyor. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana kalp ve damar sıhhatinin korunmasında çok eforlu bir konumda yer alıyor. Günde üç porsiyon lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar harcayanların kalp krizi tehlikelerini apaçık bir oranda azalıyor.

Ham harcamaya alışın!

Bu gıdaların sıhhat gizemi sülforafan isimli bir molekülde gizli. Ama bu kalp arkadaşı maddenin ısıya karşı duyarlı olduğunu unutmayın! Başka Bir Deyişle lahananın yemeğinden ziyade salatasını yapıp yiyin. Brokoliyi, Brüksel lahanasını bir-iki dakikadan fazla haşlamayın. Hatta muhtemelse ham harcamaya çalışın!

Kırmızı soğan, karalahana, bamya ile kalbinizi gözetin!

Diyabetle savaşan yiyecek, aynı zamanda kalp sıhhatini gözetmede de son derece tesirlidir. Kalbinizi gözetmek istiyorsanız, beslenme programınıza kuersetin zengini gıdaları da ilave edin. Kuru soğanın beyazı bol ölçüde kuersetin kapsasa da birincilik kırmızı soğanda! Karalahana ve bamya da kuersetin açısından oldukça zengin.

Eforlu antioksidan için lahana turşusu

Lif ve probiyotik zengini sıhhatini de gözetiyor. Bağırsak sıhhatini destekleyerek sistemin muntazam çalışmasını sağlıyor, tansiyona iyi geliyor. Özellikle içerisinde bulunan eforlu antioksidandan dolayı lahana turşusu harcamanızı öneririm.

Güneşlenin!

Güneşin de kalp krizi geçirme ihtimalini eksilten bir tesiri bulunuyor.“D vitaminimi alıyorum, güneşlenmeme gerek yok’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Güneş, kalp damarlarının hafiflemesi ve kan akışının meselesiz bir biçimde hakikatleşmesini sağlıyor. Dolayısıyla, kalp krizi geçirme tehlikeniz ehemmiyetli oranda azalıyor.

Dr. Ümit Aktaş’tan kalbi gözeten 10 nebatsal efor teklifi:

Brokoli, lahana, soğan, bamya, karalahana, roka, kişniş otu, kırmızı pancar, fesleğen, susam

Kan tazyikini düşürmeye dayanakçı çay:

1 tatlı kaşığı bamya çiçeği hibiscus, 1 tatlı kaşığı zeytin yaprağı, 1 tatlı kaşığı yabanmersinini porselen ya da sırça kadehe koyup üzerine kaynar su ilave edin. 10 dakika demleyin.

Kalp sıhhati için çay:

1 tatlı kaşığı akdiken, 1 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı kuşburnu, 1 tatlı kaşığı zeytin yaprağını porselen ya da sırça kadehe koyup üzerine kaynar su ilave edin. 10 dakika demleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.