Kalbe İyi Geldiği Bilinmeyen 5 Beklenmedik Besin

16.08.2019
93
Kalbe İyi Geldiği Bilinmeyen 5 Beklenmedik Besin

Kalp sağlığı ile ilgili her gün yeni bir araştırma yayınlanıyor. Bu araştırmaların hemen hemen her birinde aynı besinleri duyuyoruz ancak hiç aklınıza gelmeyecek, her gün tükettiğimiz bazı besinlerin de kalbe iyi geldiği araştırmalarla kanıtlandı. İşte o besinler.

Kahve

Kahvenin kalp sağlığı için zararlı olduğu söylenir. Siz de böyle düşünenlerdenseniz iki farklı araştırma fikrinizi değiştirebilir. Bir araştırmaya göre kahve iyi kolesterolü (HDL) arttırarak iltihabı azaltıyor. Bu değişimler de kalp sağlığınızı koruyor ve hatta diyabet riskini düşürüyor.
Kahve ve kalp sağlığı üzerine yapılan çeşitli çalışmaları inceleyen uzmanlar kahvenin kalp sağlığıyla bağlantılı olduğunu keşfetti. Raporda günde 4 fincan kahvenin oldukça faydalı olduğu belirtildi.

Yumurta

Yumurtayla ilgili de sık sık korkutulsak da yumurtanın bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası var. Birçok araştırmada yumurtanın kandaki kolesterolü yükseltmediği kanıtlanmıştır. Bir araştırmada 12 hafta boyunca günde 3 yumurta yiyen birininiyi kolesterolü artarken kötü kolesterolünde hiçbir değişim olmadığı gözlemlendi. Ayrıca yumurtada bulunan B ve D vitaminleri da kalp sağlığı için hayati önem taşıyor.

Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesinin sağlıklı mı, sağlıksız mı olduğu tartışıladursun araştırmalara göre yağ oranı yüksek olsa da fıstık ezmesinin kalbe birtakım faydaları mevcut. Aslına bakarsanız fıstık ezmesi yüksek yağ içeriği sayesinde açlığı bastırıyor. Elbette ki kilo vermek istiyorsanız ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz çünkü bir kaşığı 94 kalori.

Bitter çikolata

Beslenme uzmanları bitter çikolatayı güçlü antioksidan içeriği sebebiyle sıkça öneriyor. Bununla birlikte bitter çikolatada bulunan flavonoller kan dolaşımını arttırarak ve kanın pıhtılaşmasını önleyerek kardiyovasküler sağlığı geliştiriyor. Çikolata alırken çikolatanızın en az %70 oranında kakao içermesine dikkat etmelisiniz.

Acı biber

Yemeğinizi acı biberle baharatlandırmak kalp sağlığınıza pek çok açıdan fayda sağlıyor. Acı biberde bulunan kapsaisin kolesterolü düşürerek plak oluşumunu engelliyor. Kapsaisin aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı için tıkanıklığı engelliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.