Kahverengi ve beyaz şeker arasındaki farka inanamayacaksınız

03.04.2019
177
Kahverengi ve beyaz şeker arasındaki farka inanamayacaksınız

Günlük yaşamda harcadığımız gıdaların bedenimiz üzerinde ne gibi tesirlerini olduğunu çoğunlukla öğrenemiyoruz. Bir Hayli insanın bırakılmaz parçası haline gelmiş bir bir gıda olan şekerin kahverengi ve beyazı arasındaki fark donakaltıyor. Esmer şeker her zaman daha sıhhatli olarak bilinse de bu aslı bilince çok afallayacaksınız. İşte kahverengi ve beyaz şeker arasındaki fark…

ESMER ŞEKER VE BEYAZ ŞEKER ARASINDAKİ FARK

Sıhhatli beslenmek isteyenlerin ya da perhiz yapanların seçimi olan esmer şeker ve beyaz şeker arasında gerçekten fark var mı? mevzusuna sarihlik getireceğiz. İki şeker de imal düzeyinde aynı süreçten geçer.

KİMYEVİ OLARAK AYNI İÇERİĞE SAHİPTİRLER FAKAT…

Rafine harekâtından geçen beyaz şekere, bu evrede koyu renkli bir şurup ilave edilir ve böylece kahverengine dönüşür. Başka Bir Deyişle kimyevi olarak aynı içeriğe sahiptirler. Kahverengi şekere katılan melastan koyu renkli şurup, şekerin tadına müdahale ederek daha az şeker tadı verir.

İKİSİ ARASINDAKİ Türkiye Elektrik Kurumu FARK…

100 gram beyaz şeker 400 kaloridir. 100 gram esmer şeker ise 380 kaloriye denk kazanç. Protein kıymetlerine baktığımızda esmer şeker 0,3 gram protein kapsar. Beyaz şekerde ise protein kıymeti yoktur. İkisi arasındaki türkiye elektrik kurumu kimyevi fark ise kahverengi şekerin daha fazla nem tutmasıdır.

B12 VİTAMİNİ

Esmer şekerde kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, paketin, niasin ve B12 vitamini bulunur. Beyaz şekerde ise bu bedeller yoktur. Ancak esmer şeker bu kıymetleri kapsasa dahi bedene verdiği zarar beyaz şekerle eşdeğerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.