Kadınların Bilmesi Gereken Bu Hastalığın Uyarı İşaretleri

11.12.2019
6.899
Kadınların Bilmesi Gereken Bu Hastalığın Uyarı İşaretleri

Çoğu zaman, aynı anda iki benzer hastalıktan muzdarip oluruz, ancak bunlardan sadece bir tanesinin teşhisi konur. Klasik bir vaka: Crohn hastalığı çok yaygın, ancak biz sadece kuzeni, ülseratif kolitini biliyoruz. 1932 yılında Burrill Crohn tarafından keşfedilmesinden sonra adlandırılan Crohn hastalığı, sindirim sistemine saldıran bir hastalıktır. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı arasında büyük farklılıklar vardır. İşte iki tane var: Kadınların Crohn hastalığı olma olasılığı erkeklerden daha fazladır; Bu hastalık sindirim sisteminizin herhangi bir yerinde gelişebilir, ülseratif kolit sadece kolona saldırır.

Crohn hastalığı tam olarak nedir?

Sindirim sistemimiz, sindirimimizi kolaylaştıran sağlığa yararlı simbiyotik bakteriler içerir. Bunlardan en yaygın olanları midelerimizde yaşar, ancak bazıları da bağırsaklarımızda bulunur.

Bir kişi Crohn hastalığına yakalandığında, vücudu yanlışlıkla alerjik bir reaksiyonda olduğu gibi sağlık için iyi olan simbiyotik bakterilere saldırır. Bu da, sindirim sistemi bölgesinde şişmeye neden olur.

Birçok genetik hastalıkta olduğu gibi, bilim adamları hala bu fenomenin asıl nedenlerini tanımlamak zorundadır, ancak aynı zamanda sigara içmek gibi bazı yaşam tarzı seçimlerinin semptomlarını ağırlaştırabileceğini veya tetikleyebileceğini düşünüyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.