Kadınlar En Çok Sakallı mı Seviyor Sakalsız mı?

09.01.2020
2.990
Kadınlar En Çok Sakallı mı Seviyor Sakalsız mı?

Son zamanlarda sakal bırakan erkek sayısında artış var. Yapılan araştırmada kadınların sakallı erkekleri tercih ettiği ve sakalın erkeği daha çekici yaptığı sonucuna varılmış.

Avusturya Qjeensland Üniversitesinde Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak erkekleri yakından ilgilendiren araştırma hakkında bilgi verdi:

“Bir erkeği bir kadına cazip kılan şey, araştırmacıların yıllardır aynı fikirde olmadığı bir sorudur. Araştırmacılar, kısa ve uzun vadeli ilişkiler açısından, sakalların bir erkeğin cazibesini nasıl etkilediğini araştırmaya koyuldular.

Temiz tıraşlı, hafif kirli sakallı (5 günlük), kirli sakallı (10 günlük) ve tam sakallı (en az 4 haftalık traşlanmamış sakal) olmak üzere sakalın üç aşamasında olan 36 kişinin fotoğrafları çekildi.

Buna ek olarak, çeşitli uzunluktaki sakala sahip olan bu erkeklerin 16’sının fotoğrafları photoshopla daha erkeksi veya dişil görünecek şekilde değiştirildi.

Araştırmacılar, 8 bin 520 kadından normal ve photoshoplanmış fotoğrafları incelemelerini ve her bir erkeğin genel olarak ne kadar cazip olduğunu düşündüklerini, kısa ve uzun vadeli ilişkiler için ne kadar cazip olduklarını sordular.

Kısa vadeli çekicilik” durumu, katılımcıların kısa vadeli bir ilişki içinde cazip olacak kişi türünü düşünürken erkekleri değerlendirmesini istediler.

Uzun vadeli çekicilik” durumu, katılımcılardan uzun vadeli bir ilişki içinde cazip olacak kişiyi hayal etmelerini istedi. Bu tür bir ilişkiye örnek olarak, evine taşınacağın, beraber yaşamaya başlayacağın ve belli bir noktada evlenmek isteyebileceğin biri” diye katılımcılara ek bilgi verdiler.

Genel olarak, tıraşlı erkekler arasında erkeksi yüzler en az çekici düşünülmüş ve ardından da kadınsı yüzler bu sıralamayı izlemiştir. Üzerinde düzeltme yapılmayan yüzler en çekici olarak değerlendirildi.

Sakalların çekicilik yargısı üzerine etkilerini değerlendiren ekip, hafif sakallı erkeklerin, tam sakallı ve tıraş olmuş erkeklerle karşılaştırıldığında en çekici olduklarını keşfetti.

Bununla birlikte, ilişkilere geldiğinde, araştırmacılar, kısa süreli ilişkiler için hafif kirli sakallı ve kirli sakallılar en çekici görülürken, kadınlar tam sakallı erkekleri uzun vadeli ilişkiler için en çekici olarak nitelendirdiler.

Sakallar fazla dişil veya çekici olmayan özelliklerini maskelediği için de erkekte cazibeyi artırıyor. dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.