Japon İnsanların Neden Uzun Ömürlü Yaşadıklarının 6 Sırrı

14.09.2020
2.332
Japon İnsanların Neden Uzun Ömürlü Yaşadıklarının 6 Sırrı

Bir araştırmaya göre, Japonlar dünyanın diğer ülkelerindeki insanlardan daha uzun yaşıyor. Japonya’da ortalama yaşam süresi yaklaşık 85,3 yıldır. Buna karşılık, Amerikalılar ortalama olarak 80 yıla kadar yaşıyor.

Geleneksel Japon diyeti sağlıklı ve dengelidir.

Tipik Japon diyeti tahıl ve sebzelerde yüksektir ve oradaki insanlar Amerika Birleşik Devletleri veya Batı Avrupa’daki kadar kırmızı et yemiyorlar. Kırmızı et, balıktan çok daha fazla kolesterol içerir, bu da bir kişiye kalp hastalığı, kalp krizi ve felç geçirme şansı verir.

Ayrıca, Japonlar çok fazla süt ürünleri yemiyorlar ( kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer’a katkıda bulunabilecek bir doymuş yağ kaynağıdır ), daha küçük tabakları var ve kahve yerine bol miktarda yeşil çay içiyorlar (çay antioksidanlarla dolu)

Gelenekler, aileyle çok zaman geçirmeyi içerir

Japonya’da da çok kuşaklı aileler var, bu da bir evde 2 veya daha fazla kuşak yaşayabileceği anlamına geliyor. Yani tüm ailenin etrafta olması normaldir ve yaşlı insanlar için aileleri ile geçirdikleri zamanın tadını çıkarmaları için onları teşvik eden büyük bir psikolojik destek olabilir .

İkigai: Her gün uyanmak için bir nedene sahip olmak

Ikigai kelimenin tam anlamıyla “var olma nedeni” anlamına gelir. Japonya’da doğan ve şimdi dünya çapında popülerlik kazanan yaşamda bir yön veya amaca sahip olma kavramı. Japon psikolog Michiko Kumano , ikigai’yi kişinin zevk aldığı şeylere adadığını ve bir başarı ve tatmin duygusuna sahip olduğunu söylüyor.

Tohoku Üniversitesi’nden araştırmacılar bulundu hakkında bilmek ve uygulamak insanlar ikigai canlı uzun kalp hastalığı riski azaltılmış ve olabilir.

Japonya bize temizliği öğretebilir.

Dünya , okullarını temizleyen Japon öğrencilerin viral videolarını hatırlıyor – Japonya, dünyanın “en temiz” uluslarından biri olarak bir üne sahiptir (Avrupa’dakine kıyasla Japonya’daki veba sayılarına bakılarak açıkça anlaşılmaktadır ). Ve temizliğin sağlığa iyi geldiği kanıtlanmasına gerek yoktur.

Ellerinizi yıkamak ve her gün duş almak dünyanın geri kalanında her zaman kültürel bir norm gibi görünmüyor , ancak temiz tutmak hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olur (özellikle yaşlıyken) ve sizi hasta etmekten alıkoyabilir.

Japonlar aşırı yemekten kaçınmak için “hara hachi bu” yöntemini kullanır.

Hara hachi bu araçlar “Eğer (10 üzerinden) 8 parçalardır kadar yiyin tam ” – bu% 80 kadar dolu aşırı yemekten kaçınmak ve yemek birini öğreten Konfüçyüs felsefesi bu. Yazarları Okinawa Programı: Dünyanın En Uzun Ömürlü İnsanlar Sonsuz Sağlık Ve Nasıl Can Too, elde Nasıl Bradley ve Craig Wilcox ve Makoto Suzuki, önermek bu yöntem tüketilen kalori sayısını kısıtlayarak yaşlı insanların yaşam süresi uzatabilirsiniz söyledi.

Japonlar aktif yürüyüşçüdür

Pek çok Japon sağlıklı beslenmekle kalmaz, aynı zamanda ayakta durur ve yürür . Pek çok vatandaş, özellikle yaşlılar, yürür, bisiklete biner ve işe gitmek için (araba yerine) trene biner. Arabalar aslında o kadar popüler değil ve neredeyse ihtiyacınız olan her yere trene binmek kolaydır (bu yüzden Japonya’daki tren sistemi bu kadar harika).

Ailenizin başka kültürlerden benimsediğiniz gelenekleri var mı? Aşağıdaki bölümde yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.