Islak Saç İle Uyuyanlar Dikkat Çok Ciddi Sağlık Sorunları Yaratabiliyor ?

05.11.2019
5.605
Islak Saç İle Uyuyanlar Dikkat Çok Ciddi Sağlık Sorunları Yaratabiliyor ?

Birçoğumuz ıslak saçlı yatma alışkanlığımız var. Ancak, bunun çok büyük bir hata olduğunu bilmelisiniz. Aslında, ıslak ya da nemli saçlarla yatmak birçok sağlık sorununun nedeni olabilir. Ancak bu, soğuk algınlığı veya zatürre bitine yakalanacağınız anlamına gelmez, ortaya çıkabilecek başka sağlık sorunları da vardır.

Islak veya nemli saçlarla yattığınız zaman, içindeki nem korunur ve böylece kafa derisi iltihaplanır ve bu da rahatsız edici bir kaşıntı hissi oluşturur. Ayrıca bu, ismin zarar görmesine de neden olur. Şaşırtıcı bir şekilde, bir havluyu kafanızda çok uzun süre tutmak bile nemi tutmanın aynı etkilerini yaratabilir.

Yapışkan saç

Islak saçla yatmak, yapışkan saça neden olabilir. Böylece, saçınız bozulmayacak kadar zor olacaktır. Bu özellikle uzun saçlı insanlar için geçerlidir.

Saç kırma

Saçlar ıslandığında kırılmaya daha yatkın hale gelir. Bu nedenle, ıslak saçla yatmak sadece saç kırılma riskini arttırır.

Kepek

Saç deriniz daha uzun süre nemliyse, bu yağ bezlerinin işlevine engel olur. Bunun bir sonucu olarak, bu bezler az ya da çok yağ üretmeye başlar. Ek olarak, bu, kafa derisinin doğal pH dengesini de bozabilir, böylece kafa derisinin kepek ve / veya aşırı yağı tetiklenebilir.

Kaşınan cilt

Islak saçlarla yatmak, kafa derinizin kaşınmasına neden olabilir. Bu, kafa derinizin cildinde cildi tahriş eden cildinizde oluşan nemden kaynaklanır.

Enfeksiyonlar

Dahası, ıslak saçla yatmak havluyu ve yastığı da ıslak yapar. Bu, bu yerleri bakteri için mükemmel üreme yerleri haline getirir. Böylece, bu aynı zamanda kafa derisi enfeksiyonlarına yol açabilir.

Baş ağrısı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, ıslak saç gece boyunca nemin tutulmasına neden olur. Ancak diğer taraftan uyuduğumuzda vücudumuzun ısısı yükseliyor. Bu nedenle, saç ve vücut arasındaki farklı sıcaklık farkları nedeniyle baş ağrınız olabilir.

Kas ağrısı

Son fakat en az değil, sıcaklıktaki farklılığa bağlı olarak, ıslak saçlarla yatmak kas ağrısına da neden olabilir. Bu şiddetli kramp veya yüz felci olarak görünebilir. Bazı nadir durumlarda, tüm vücut felci ile sonuçlanabilir ve hatta ölüm nedeni olabilir.

YORUMLAR

  1. osman sofular dedi ki:

    BENDE KURUTMADAN YATIYORUM VE SABAH BAŞIM AĞRIYOR 🙂