Işık Açık Uyumanın İnanılmaz Zararları

16.09.2021
108
Işık Açık Uyumanın İnanılmaz Zararları

Çocukken ışıklar açıkken uyuyakaldığımız bir zamanı muhtemelen hepimiz hatırlarız. Kendimizi dolap canavarlarından korumanın tek yolu buydu. Dahası, bazı yetişkinler karanlıktan dolayı değil de ışıkları açık bırakmayı tercih edebilir. Ama asıl tehlikenin bunca zamandır ışıklarda saklandığı ortaya çıktı.

1. Doğurganlığınıza zarar verebilir

Uzmanlar geceleri yapay ışığa maruz kalmanın kısırlık riskini artırabileceğini buldu. Deney dişi fareler üzerinde yapıldı. Geceleri ışıkla uyuyan farelerin kısır olma olasılığı daha yüksekti. Ayrıca (vücudun iç saati) kadınlarda üreme sürecinin zamanlamasını etkilediğine inanılıyor.

Başka bir çalışmada gece vardiyasında çalışan hemşireler ve gece ışığa maruz kalmanın etkileri izlendi. Çoğu hemşirenin adet döngülerinin bozulduğundan şikayet ettiği ortaya çıktı.

2. Kalp ile ilgili sorunlara neden olabilir

Melatonin sadece vücut ısısını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncını da düşürür. Gece ışığa maruz kalırsanız melatonin üretiminiz baskılanır. Sonuç olarak, kan basıncınız yükselir. Düzenli dalgalanmalar, sırayla, kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir.

3. Kilo alabilirsiniz

Geceleri aşırı yapay ışık metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Ayrıca uyku ve sirkadiyen ritimlerin bozulması da obeziteye katkıda bulunabilir. 43.000’den fazla kadını izleyen bir araştırma, televizyon karşısında uyuyanların kilo aldığını ortaya çıkardı. Değişiklik, uyku kalitesi veya süresi ne olursa olsun gerçekleşti.

4. Depresyondan muzdarip olabilirsiniz

Bir araştırma, geceleri ışığa maruz kalmanın depresyon riskini artırdığını buldu. Alternatif olarak, sirkadiyen ritmin bozulmasının halihazırda var olan depresyon semptomlarını kötüleştirmesi muhtemeldir. İlginç bir şekilde, kırmızı ışık daha az zararlı etkiye sahiptir çünkü kırmızı dalga boylarına daha az duyarlıyız. Bazı durumlarda, mavileri tedavi etmek için bile kullanılır.

Işıklar açıkken mi uyuyorsun? Değilse, odanızı nasıl karartabilirsiniz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.