İnsanların Hayatında Para Olmasaydı Ne Olurdu

25.11.2019
1.020
İnsanların Hayatında Para Olmasaydı Ne Olurdu

Tarihçiler, para olarak kullanılan metal cisimlerin ilk kez BCE 5.000’de uygulandığına inanmaktadır . İnsanlık paralar, notlar, banka ve kredi kartları ve çevrimiçi para birimleri oluşturdu. Para etrafında yaşıyoruz ve para hayatımızı kontrol ediyor. Bu, dünyadaki bütün paraların birden bire ortadan kalkması durumunda, sonuçlarla neredeyse hemen ilgilenmek zorunda kalacağımız anlamına gelir.

1. Daha az evlilik ayrılıkları

Bir araştırma , boşanmanın en büyük nedeninin parayla ilgili meseleler olduğunu buldu. Eğer para yok olsaydı, parayla ilgili tüm stresler de ortadan kalkardı. Bu sonuçta evlilik ayrılma sayısını azaltacaktır.

2. Daha az savaş ve daha fazla barış

En ünlü savaşların bazıları para kontrolüyle ilgiliydi. Ülkeler yollar üzerinde kontrol sahibi olmak ve bunu başarmak için birbirleriyle savaşmak zorunda kalacaklardı.
Hiçbir para bu konuyla ilgili hiçbir savaş anlamına gelmez. Biz başka görmek zorunda asla Amerikalı devrimci savaşı örneğin, yine.

3. Evsiz insan yok

Bazı insanlar konutun evrensel bir hak olması gerektiğine inanmaktadır . Bununla birlikte, toplumumuz bu kavramı gerçeğe dönüştürmekten uzaktır ve hala gördüğümüz şey rant fiyatının artması ve parasız evsizlerin olmasıdır.
Para olmasaydı, hiç kimse ev satın almak ya da kiralamak için ona ihtiyaç duymazdı ve sonunda özgürleşirdi. Herkesin yaşayacak bir yeri olur.

4. Materyalizmin azaltılması

Birçok insan materyalizmin para sevgisi ile aynı olduğuna inanır . Bu düşünce biçiminde, eğer dünyada para olmasaydı, sevilecek para kalmayacağından materyalizm sona erecekti.

5. Lüks varlığını durduracaktı.

En son teknoloji veya yolculuk gibi lüks ürünler ve aktiviteler artık herkesin daha fazlasını kazanma şansına sahip olacağı için lüks olmaz. Mantıksız tüketiciler de var olmaktan çıkacaktı.

6. Mal ticareti belirsiz yolları

Paranın tükenmesi, doğrudan ticaretin geri dönüşü anlamına gelir. İnsanların mallarını şahsen diğer mallarla takas etmesi gerekirdi. Ancak, insanlar neyin ve neyin ticaretinin adil olacağını asla bilemezler. Bu bir ticaret krizine neden olur.

7. Online alışverişin bittiğini bildiğimiz gibi.

Online alışveriş sürekli büyümektedir . Ancak, paranın kaybolması çevrimiçi alışverişin sona ermesine neden olacaktır. İnsanların çevrimiçi mal ticareti yapmaları da imkansız olurdu.

8. İstihdamdaki değişiklikler

Eğer para kaybolduysa, istihdamda olası 2 senaryoyu görebiliriz . Ya insanlar mutlu çalışmaya giderdi, çünkü fazladan para kazanmak için ek saatlerce çok çalışmak zorunda kalmayacaklardı ya da insanlar parayla ilgili hiçbir hedefleri olmayacaklarından işe gitmeyeceklerdi, yani hiçbir anlamı olmayacaktı. çalışırken.

9. Kaynaklar daha hızlı bitecekti.

Bir şeyleri satın almak için paraya ihtiyaç duyulmasaydı, herkes kolayca alabildiğinden daha hızlı kaybolurlardı. Kaynaklar çok acı çeker.

10. Dünya daha az bağlantılı olacaktır.

Para olmaması, ülkeler arasında ticaret anlaşması olmaması ve küresel ekonomi olmaması anlamına gelmez . Avrupa Birliği gibi kuruluşlar bundan çok acı çekecek. Ülkeler muhtemelen sınırlarını sıkılaştırır ve insanların diğer ülkelere seyahat etmeleri zorlaşır.

11. Zengin ve fakir ülkeler arasındaki farkın azalması

Dünyada para olmasaydı, bu tür farklılıklar da ortadan kalkacaktı. Ülkeler, sahip oldukları miktar bakımından eşit ve belki de önem bakımından eşit olacaktır.

12. Daha az yolsuzluk ve sömürü

Paranın ortadan kalkması, yolsuzluk ve işçi sömürüsünün seviyelerini azaltacaktır. Para artık ödemelerde yer almayacak ve zenginler artık bu zengin sayılmayacaktı. İşçiler bu kadar kolay sömürülmelerine izin vermediler.

Bu fenomen aynı zamanda siyaset dünyasını da etkiler. Kara para aklama vakalarını görmeyi bırakırdık .

Eğer para yok olsaydı ve belki de toplum buna hazır değil ise bir çok şey değişecekti. Sizce, bu sonuçlardan hangisini ilk önce görürüz?

YORUMLAR

  1. Nami Aday dedi ki:

    İn-san hayatında para olmasaydı ne olurdu şehirler boşanırdı bütün insanlar yer ýüzüne yayılırdı herkes köyüne dönerdi herkes arazini ekerdi ineğini beslerdi kendi karın tokluğuna herkes aç kalmamak için çalışırdı.