İlaç Kullanmadan Hipertansiyonu Kontrol Etmenin Yolu

25.12.2019
132
İlaç Kullanmadan Hipertansiyonu Kontrol Etmenin Yolu

Sağlıklı kalmak istiyorsanız, bir şeylerin yanlış gidebileceğine dair işaretleri görmezden gelemezsiniz. Her zaman istikrarlı olması gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörlerin herhangi bir anormalliği bir sağlık sorununuz olduğunu gösterebilir. Bunlardan biri kan basıncıdır. Kan basıncınız düşerse, bunun nedeni acı çektiğiniz bir hastalık olabilir veya sorunun kendisi olabilir. Stabil kan basıncı seviyesi 130/80 mm Hg’dir. Kan basıncınız bu seviyenin üzerindeyse, ciddi sağlık sorunlarınız olabilir.

Doğal yöntemleri kullanarak kan basıncınızı nasıl düşürebileceğinizi öğrenin !

nefes

Sürekli stres altında olduğunuzda, kan basıncınız artar. Beyniniz stres hormonları üretmeye başlar ve bunlar kan dolaşımınıza ulaştığında kan basıncınızı artırır. Stresi oburluk, alkol ve sigara tüketimi ile tedavi etmeye çalışmak sorunu daha da kötüleştirecektir.

Vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini azaltmak için nefes egzersizleri uygulamak için günde birkaç dakika ayırın. Bunu uyumadan önce veya uyandıktan hemen sonra yapabilirsiniz.

Alıştırmalar

Egzersiz, kan basıncınızı stabilize etmek için başka bir doğal yöntemdir. İngiliz Spor Hekimliği Dergisi tarafından yüzlerce çalışma bu teoriyi destekledi. Düzenli egzersiz, kan basıncını düşüren ilaçlar gibi çalışır. Günde en az yarım saat egzersiz yapmak çok yardımcı olur.

Tuz tüketiminin azaltılması

Yüksek sodyum da tansiyonunuzu yükseltebilir. Gerilim problemleriniz varsa, sodyum alımınızı azaltın. Bu, tansiyonunuzu 5/6 mm Hg’ye düşürebilir.Bu tuzun uygulanması zor olabilir, çünkü tuz, pişirmemizde önemli bir bileşendir. Organik gıda tüketimini artırın ve tuzdan mümkün olduğunca kaçının.

Kafein alımını azaltma

Günde iki ila üç fincan kahve içmek, gazlı içecekler gibi diğer kafein kaynaklarını düşünmeden hem diyastolik hem de sistolik kan basıncınızı artırabilir. Kafein alımınızı azaltın ve size enerji vermek için başka sağlıklı alternatifler arayın.

Dengeli bir diyet

Dengeli bir diyet uygulamak kan basıncınızı sabit tutmanıza ve vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı tutmanıza izin verecektir. Diyetinizde çok fazla yağ içermeyen meyveler, sebzeler, tam tohumlar ve süt ürünlerini ekleyin. Böbreklerinizin vücudunuzdan sodyum veya günde yaklaşık 2.000 ila 4.000 miligram potasyum çıkarabilmesi için daha fazla potasyum tüketin.

Kilo kaybı
Çalışmalar, aşırı kilolu olduğunuzda kan basıncının fırlayabileceğini göstermiştir. Çok ağır olanlar, özellikle bel açısından, en az birkaç kilo vermeye çalışmalıdır. Erkekler ve kadınlar bedenlerini sırasıyla 40 ve 35 inç’in altında tutmalıdır. Sadece yaklaşık 0,9 kg kaybettiğinizde, kan basıncınız da bir milimetre cıva ile düşer.

Bu basit kuralları titizlikle uygulayın ve çok formda ve sağlıklı olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.