Hücreleri genç yakalıyor kalbi gözetiyor!

12.02.2019
74
Hücreleri genç yakalıyor kalbi gözetiyor!

Kalbinizi gözeten hücrelerinizi genç yakalayan lezzetli oldukları kadar bereketlide olan gıdaları Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş Söyledi..

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Öğünlerinizde ne kadar çok ve muhtelif sebze, yeşillik varsa kalbiniz de o kadar sıhhatli olur. Ama kimileri var ki kalp ve damar sıhhatinizi gözetmede bir adım öne çıkıyor dedi ve kalp arkadaşı sebzeleri söyledi:

BRÜKSEL LAHANASI VE KARNABAHAR, KALP KRİZİ TEHLİKESİNİ EKSİLTİYOR!

Dr. Ümit Aktaş mevzuyla alakalı; “Lahanagiller olarak öğrenilen sebzeler, kanserden gözeten ehemmiyetli bir tesire sahiptir. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana, kalp ve damar sıhhati için inanılmaz tesirle sahip gıdalardır. Yapılan araştırmalara göre, sofranızda ne kadar çok sebze varsa atar damarlarınız da o kadar ince ve esnek oluyor. Damarların kalınlaşması ise kan akışını kısıtlayarak kalp krizine kadar giden bir süreci tetikliyor. Başka Bir Deyişle, sebze tüketiminiz sıhhati de o oranda iyileşiyor” diyor.

Bu gıdaların sıhhat gizeminin sülforafan isimli bir molekülde gizli olduğunu belirten Dr. Aktaş, bu kalp arkadaşı madde ısıya karşı alıngandır. Bu sebeple lahananın yemeğinden ziyade salatasını yapıp yiyin. Brokoliyi, Brüksel lahanasını bir-iki dakikadan fazla haşlamayın. Hatta muhtemelse ham harcamaya çalışın ihtarında bulunuyor.

BOL BOL LAHANA TURŞUSU YİYEREK KALBİNİZİ GÖZETİN!

Lif ve probiyotik zengini turşuların kalp sıhhatini gözettiğini anımsatan Dr. Ümit Aktaş, “Lif ve probiyotik zengini turşular, bedendeki enflamasyonu eksiltiyor, bağırsak sıhhatini destekleyerek sistemin muntazam çalışmasını sağlıyor.

Tansiyona iyi geliyor ve trigliseridleri düşürüyorlar. Bunların hepsi de kalp ve damar sıhhati için son derece ehemmiyetli. Bol bol lahana turşusu yiyerek hem kalbinize gözetirsiniz hem de hücrelerinizi hastalıklara, ihtiyarlamanın tesirlerine karşı gözetmiş olursunuz” dedi.

ROKA, KİŞNİŞ OTU, KIRMIZI PANCAR, PAZI VE FESLEĞEN KALP KRİZİNDEN GÖZETEN KANSULANDIRICILARDIR

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş “Roka, kişniş otu, kırmızı pancar, pazı, fesleğen… bu sebzelerin ortak özelliği kanı sulandıran özel bir molekül olan nitrat kapsamalarıdır. Nitrat zengini sebzeler kanın pıhtılaşıp damarları tıkamasını önleyerek sizi kalp krizine gözetir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.