Hormonal bir balanssızlığa neden olabilecek 9 ehemmiyetli şey

11.03.2019
291
Hormonal bir balanssızlığa neden olabilecek 9 ehemmiyetli şey

Troid bezi her ne kadar ufak olsa da bedenimizdeki bir hayli harekâtı hakimiyet eder. Muntazam çalışmadığında bedenin gereksiniminden daha fazla veya az hormon üretebilir. Her iki vaziyette de insanlar rahatsız edici farklılıklar görebilir.

Stres

Stres, bedenimizdeki endokrin sistem de dahil olmak üzere tüm sistemlerinizi tesirler. Kesintisiz bir gerginlik gidişatındaysanız, tiroidiniz muntazam çalışmayı vazgeçer ve çok fazla veya çok az hormon üretir.

Sigara içmek

Sigara içmek yalnızca ciğerlerimizi etkilemez. Değişik çalışmalar, bunun tiroid için kötü olduğunu gösterir. Tütün, usulca tiroidin hipertiroidizme neden olan daha fazla hormon üretmesini sağlar.

Çok fazla soya bazlı mahsul tüketmek

Soya faydalı olabilir. Fakat anti-tiroid tesirine sahip olduğu için çok fazla soya mahsulü harcamanız önerilmez. Zira bu vaziyet tiroidin çalışmasını yavaşlatır.

Alkol bağımlılığı

Alkol, pankreas salgılarını artırabilir veya eksiltebilir. Her iki hadise de bedeni tesirler. Böylece bayanlar regl problemleri yaşamaya başlarken erkekler de düşük libidodan acı sürüklemeye başlar. Tiroid meseleleri vejetatif asap sistemi üzerinde negatif tesire sahiptir.

Tereyağı ve margarin tüketmek

Kolesterol, lipit balansını ve tiroidin çalışmasını tesirler. Bu reele karşın, hayvansal yağ kapsayan besinleri yemeyi vazgeçmemeniz öneri edilir. Misalin, tereyağı selenyum ve D vitamini kaynağıdır. Yediğiniz tereyağı ölçüsünü hakimiyet etmek mümkündür.

Yüksek glisemik indeksli gıdaları tüketmek

Yüksek glisemik indeks, bozulma sürecinin çok süratli olduğu anlamına kazanç. Tiroidinizi sıhhatli yakalamak için ne yediğinize dikkat etmek ehemmiyetlidir. Yüksek glisemik mahsuller tatlılar, hamur işleri, makarnalar ve beyaz pirinçtir. Bu besinler çok ölçüde karbonhidrat kapsar ve iyot emilim sürecini tesirler. İyot beceriksizliği tiroid meselelerine yol açar.

Tabii ki, yüksek glisemik indeksli mahsulleri yemekten bırakmak neredeyse ihtimalsiz, ancak perhizinizde bunların ölçüsünü azaltabilirsiniz.

Çok fazla kafein tüketiyorsunuz

Güne bir fincan kahve ile başlamak pek zahmetli bir vaziyet değildir. Fakat çok sık içmek de faydalı sayılmaz. Kahve ve çay, bedende kortizol ölçüsünü çoğaldıran kafein kapsar. Bu stres hormonu, tiroidi tesirler ve metabolizmamız kötüleşir.

Çok fazla turpgil sebze tüketmek

İyot beceriksizliği sürüklüyorsanız, çok fazla lahana, şalgam ve turp yemeniz önerilmez. Bu mahsuller azot ve kükürt kapsayan glukozinolatlar kapsar.

Fast food tüketimini azaltın

Sıhhatli bir perhize başladığınızda hangi mahsulleri yemeyi vazgeçmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Faydalı yağlar zeytin ve keten tohumu, yumurtalar, süt mahsulleri, et, balık ve buğday tohumlarında bulunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.