Hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık neden olur?

07.02.2019
74
Hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık, ansızın ortaya çıkan ve çoğu zaman ciddi bir hastalık olarak kabul görmeyen ancak rahatsız eden bir sıhhat problemidir. Genellikle ihtiyarlamaya bağlı olmayan hıçkırık meseleyi genç, yaşlı, bayan, erkek herkeste görülebilmektedir. İşte merak edilen tüm doğrultularıyla hıçkırık hakkında merak edilenlerden; Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçirilir? Hıçkırığa ne neden olur? Hıçkırığa natürel çözüm yolları nelerdir?

HIÇKIRIK RİSKLİ Mİ?

Genellikle ciddi bir sıhhat meseleyi olarak idrak edilmeyen hıçkırık, düşünülenin aksine uzun sürüyorsabeyin ve kalp gibi hayati uzuvlardaki bir problemin habercisi olabilmektedir. Arada bir gelen değil ancak uzun süren inatçı hıçkırık kilo kaybı ve yutkunma eforluğu gibi bulgularla beraber yemek borusu kanseri bulgusu olabilir. İşte hıçkırık hakkında merak edilen öbür mevzular ve rehabilitasyon yolları.

HIÇKIRIĞA NE NEDEN OLUR?

Öncelikle hıçkırığın nasıl oluştuğuna değinecek olursak; Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran, diyafram ismi verilen adalenin istem dışı kasılmasıyla, ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bu vaziyette hıçkırık dediğimiz gidişat ortaya çıkar. Hıçkırık en kolay tasviriyle, diafragmayı etkileyen asabın uyarılmasıyla alana kazanç.

HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

Hıçkırığın bitmesi için karbondioksitin çoğalması gerekmektedir. Karbondioksit oranının çoğalması ve hıçkırığın geçmesi için ise söyleme yapan Uzm. Dr. Şükrü Daloğlu, şu önerilerde bulunuyor;

“Kese kâğıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu biçimde hıçkırığı eksiltebiliriz. Kendi halimizde yapılabilecek tek usul budur. Çok fazla ve inatçı bir hıçkırığa tutulması gidişatındaysa doktora müracaat etilmelidir. Biz, aralıksız ve geçmeyen hıçkırıklarda birkaç değişik ilaç vererek, bunu geçiriyoruz. Yapılan bazı aşina usulleri önermiyoruz.

Misalin; Hıçkırıkta soluk yakalamak, soğuk su içmek, ıkınmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak ve limon içmek yanlış usullerdir ve daha değişik hastalıklara neden olabilir.”

NATÜREL HIÇKIRIK TEDAVİLERİ

Halk arasında yaygın olarak kullanılan ve hıçkırığa kesin çözüm olarak öğrenilen soluk yakalamak, başı ters tutarak su içmek gibi çözümler bazen işe yarasa da tıbbi olarak öneri edilmemektedir. Çözüm olarak gösterilen bu usuller bireye göre değişiklik göstermektedir. Misalin bir şahısta soluk tutarak hıçkırık geçerken başka bir şahısta bu usul işe yaramamaktadır.

En natürel çözüm olarak Dr. Daloğlu’nun da belirttiği gibi bedenin karbondioksit oranını dengelemek kesin netice olabilir. Bu da kese kâğıdına solumak olarak tanımlanabilmektedir.

HIÇKIRIĞA NEDEN OLAN DURUMLAR

Hıçkırığı ortaya çıkaran faktörler arasında süratli yemek yiyip hava yutan bireylerde, fazla gülme ile fazla sigara ve içki kullanılması, fazla stresse bağlı hava yutulması gibi organik bir hastalığa bağlı olmayan vaziyetlerdeki kısa süreli, geçici hıçkırık alana kazanç. Bir de uzun süreli dediğimiz inatçı diye deyim edilen hıçkırık cinsi vardır.

HIÇKIRIK CİNSLERİ NELERDİR?

Geçici hıçkırık: Herkeste alana gelebilmektedir, ansızın ortaya çıkıp kısa vakitte geçer. Hayati bir riski bulunmamaktadır. Yukarıyadaki rehabilitasyon usulüyle geçebilir.

İnatçı hıçkırık: 2 gün ile 1 ay arası süren hıçkırık ise inatçı hıçkırık olarak belirlenir. Bu cins gidişatlarda doktora müracaat etilmelidir.

Mukavemetli hıçkırık: 1 aydan uzun zaman devam eden hıçkırıklar mukavemetli hıçkırık olarak belirlenir. Rehabilitasyon alınması şiddetle öneri edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.