Hiç düşündünüz mü Vücudunuzdaki bazı kıllar neden saçma şekilde uzar şaşıracaksınız

22.08.2020
15.603
Hiç düşündünüz mü Vücudunuzdaki bazı kıllar neden saçma şekilde uzar şaşıracaksınız

Bu çoğumuzun başına geldi. Boynumuzu kaşıdığımızda veya kollarımıza dokunduğumuzda, birdenbire, bir gecede uzamış gibi görünen gülünç derecede uzun ve ince beyaz saçlar buluyoruz. Bu size de olduysa ve Dünya gezegeninde teninizden çıkan o mutant kıllara sahip tek kişinin siz olduğunuzu düşündüyseniz, yalnız olmadığınızı bilin.

Birçoğumuz bu deneyimi yaşamış olsak da, vücudumuzda bulduğumuz bu rastgele uzun ince saçlar için belirli bir terim yok. Ancak, bu durumu açıklayan teoriler var. Dermatologlar, anormal derecede uzun tek kılların, belirli kılların diğerlerinden daha uzun uzamasına neden olan hormonal ve genetik faktörlerden kaynaklandığını öne sürüyorlar.

Çene veya T bölgesi gibi farklı yerlerde meydana gelen hormonal dalgalanmalar da bu saç anormalliklerini tetikleyebilir. Bu tüyler sizi rahatsız ediyorsa, dermatologlar bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için normalde yaptığınız gibi onları cımbızla toplamanızı önerir.

Vücudumuzda bu anormal derecede uzun tüyleri aniden bulan bazılarımız, bu tüylerin bir gecede uzadığı hissine kapılır. Ancak, bu sadece bizim algımız olabilir. Bu tüyler çok incedir ve cildimizin rengine yakındır ve “normal” saçlarımıza kıyasla neredeyse hiç fark edilmezler. Bu yüzden bazen bu tüyleri bulmamız uzun zaman alabilir fark edilmeden uzamaya devam ederler.

Hiç vücudunuzda gülünç derecede uzun tüyler fark ettiniz mi? Onları bulduğunuzda neler düşündünüz? Bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.