Herkesin Bilmesi Gereken Böcek ısırıkları Mutlaka Bilmelisiniz

23.08.2020
4.743
Herkesin Bilmesi Gereken Böcek ısırıkları Mutlaka Bilmelisiniz

Çoğu insan böcekler tarafından ısırılmaktan korkar. Bu konu yaz aylarında daha da sorun hale geliyor. Bazen sizi tam olarak neyin ısırdığını belirlemek oldukça zordur. Isırık acıtabilir, kaşınabilir ve hatta şişebilir. Pek çok farklı böcek vardır ve hepsi farklı hastalıkları iletir, bu yüzden sizi neyin ısırdığını doğru bir şekilde belirlemek çok önemlidir.

Eşek Arısı

Bir eşek arısı tarafından sokulan bölge kızarır ve ciddi şekilde şişer. Kabarcıklar görünebilir. Kurban, eşek arısı sokmasından bile daha kötü bir acı hissediyor. Eşek arısının zehiri daha da zehirlidir çünkü böceğin boyutu daha büyüktür. Zehir, histamin ve asetilkolin içerir.

bal arısı

Isırdığı noktada olabilecek iğneyi kaldırmanız gerekir. Cilt genellikle kızarır ve şişer. Kişi yanma, keskin bir ağrı hisseder ve bir süre sonra şiddetli bir kaşıntı ortaya çıkar. Alerjik değilseniz, sorunlarınızın bittiği yer burasıdır. Bununla birlikte, bir kişi arı zehirine alerjisi varsa, ciddi bir endişe olan nefes alma sorunları olabilir.

Yaban arısı

Yaban arısı sokmasının semptomları, arı saldırısından sonraki semptomlara benzer. Sokulan bölge kızarır ve şişer, kurban ağrı ve yanma hisseder ve daha sonra korkunç bir kaşıntı gelir. Deride kanama bile olabilir. Bir yaban arısı birden çok kez sokabilir. Tıpkı arı saldırısında olduğu gibi, anafilaktik şok olabileceğinden, alerjiniz olup olmadığını bilmek çok önemlidir.

Sivrisinek

Sivrisinek ısırıkları, bir dut büyüklüğünde şişmiş kırmızı lekeler gibi görünür. Çoğu zaman vücudun açık alanlarında görülürler. Sivrisinekler, cildin çok ince olduğu noktaları ısırır ve kan damarlarına ulaşması kolaydır. Isırdıklarında tükürüklerini yaraya enjekte ederler. Tükürük , kanı incelten antikoagülanlar içerir. Derinin kızarmasına, kaşınmasına ve şişmesine neden olurlar.

Kene

Kene ısırığına vücudun tepkisi kırmızı bir noktadır. Böcek uzun süre kurbanın içinde olabilir, büyüyebilir ve kan içebilir.

En kötüsü, kenelerin ensefalit, borreliosis ve diğer birçok hastalığı olan insanları enfekte etmesidir. Böceği vücudunuzdan çıkarırsanız ancak kırmızı nokta kaybolmaz ve büyümeye devam ederse, mümkün olduğunca çabuk bir doktora görünmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.