Herkes zararlı zannediyordu ancak bu etkisi şoke ediyor

19.04.2019
37
Herkes zararlı zannediyordu ancak bu etkisi şoke ediyor

Türkiye’de en çok harcanan gıdalardan biri olan pirincin bu tesiri şaşırtıyor. Son araştırmalara göre dünya ile beraber Türk mutfağında en çok rastlanan gıdalardan olan pirincin verimleri söylendi. California Rice Commission bilgilerine göre pirincin dünya çapında kırk binden fazla çeşidine rastlandığı görüldü.Çeşitlerine göre verimleri değişen pirinci sıhhatimiz üzerindeki tesirleri şaşırtıyor. İşte pirincin en önemli verimleri….

KOLESTEROL KAPSAMAZ

Türk mutfağının en çok kullanılan sıhhat yiyeceği pirincin, ehemmiyetli verimleri sıralandı. Pirinç yemek çok kolay bir nedenle sıhhat için son derece verimlidir zira hasarlı yağ, kolesterol veya sodyum kapsamaz. Balanslı beslenmenin bölmez bir parçasını oluşturur. Pirinç dünyanın en çok kullanılan ve yenen yiyeceklerinden biridir zira çok ufak ölçüleri dahi insanları sıhhatli ve canlı tutabilir.

KAN TAZYİKİ YÖNETİMİ

İçindeki düşük sodyum nedeniyle pirinç yüksek kan tazyiki ve hipertansiyon meseleyi olanlar için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir.

KANSERİ İHTİYATA

Esmer pirinç gibi, bütün hububatlı pirinç de bir hayli kanser cinslerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından zengindir. Pek çok bilim adamı ve analist, bu cins çözünmez liflerin kanserli hücrelerin gelişimi ve metastazına karşı bedeni gözetmek için hayati olduğuna inanıyor. Fiber, özellikle kolorektal ve bağırsak kanserine karşı korunmada faydalıdır.

Bununla beraber, lifin yanı sıra, pirinç bedeni hür radikallerden arınan natürel antioksidanlar veya tetikleyicileri olarak da hareket eden C vitamini, A vitamini, fenolik ve flavonoid bileşiklere de sahiptir. Hür radikaller uzuv sistemlerinize ciddi zarar verebilecek ve sıhhatli hücrelerin kanserliye dönüşmesine neden olabilecek biçimde hücresel metabolizmanın yan mahsulleridir. Antioksidan seviyelerinizin artırılması mükemmel bir fikirdir ve daha fazla pirinç yemek bunu yapmak için şahane bir yoldur.

ENERJİ KAYNAĞI

Pirinçte karbonhidrat ölçüyü bol olduğu için, bedene yakıt sağlar ve beynin basmakalıp işleyişine destekçi olur. Karbonhidratlar beden tarafından metabolize edilmesi ve fonksiyonel, kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi açısından kaçınılmazdır.

ALZHEIMER HASTALIĞI

Esmer pirincin, Alzheimer hastalığını dikkat çekici miktarda önlemeye destekçi olan nörotransmitterlerin sihrime ve etkinliğini tetikleyen gıdalardan yüksek derecede kapsadığı söylenir. Muhtelif yabani pirinç cinslerinin beyindeki, bunama ve Alzheimer hastalığına neden olan hür radikaller ve öteki riskli zehirli maddelerin tesirlerini yasaklayan nöro-gözetici enzimleri tetiklediği gösterilmiştir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.