Hergün yürümenin vücuda sağladığı 10 fayda

16.01.2020
466
Hergün yürümenin vücuda sağladığı 10 fayda

Hipokratlar ” Yürüyüş erkeğin en iyi ilacıdır” demiş. Düzenli olarak hergün 15-30 dakika yürüyüş cildinizin güzelleşmesini sağlayacağı gibi vücut sağlığınız içinde önemlidir.

Sizin için basit ve az çaba gerektiren yürüyüşün vücudunuz için ne gibi yararlar sağladığını görelim.

1. Beyninizde olumlu değişiklikler

Yapılan bir çalışmada yürüyüş yapmanın erken dermansı önlediği sonucuna varılmıştır. Zihinsel sağlığınızı iyileştirici gibi alzheimer hastalığı riskini de azaltır. Yalnız burada zihinsel stresinizin azalması endorfin seviyesinin yükselmesinden bahsetmediğimizi bilmeniz gerekir.

2. Görme duyunuzun gelişmesi

Yürüyüş yapmak göz basıncını hafifleterek göz tansiyonu rahatsızlığı görülme olasılığını azaltır.

3. Kalp hastalıklarının önlenmesi

Amerikan Kalp Derneği tarafından kalp hastalıkları ve felç’in önlenmesinde yürüyüş yapmak ile koşmanın çok farklı olmadığı belirtilmiştir. Yürüyüş yapmak yüksek tansiyon ve kolesterol’ ü düşürdüğü gibi kan dolaşımını da düzenler. Dolayısıyla kalbin rahatlamasını sağlar.

4. Akciğer hacminin artması

Yürüyüş yapmak kan dolaşımını arttırarak, vücuttaki toksin ve atıkların da kolayca vücuttan atılmasını sağlayan egzersizdir. Daha iyi nefes alıp vermek akciğerler hastalıkları ile ilgili belirtileri azaltabilir.

5. Pankreas

Yürüyüş yaparak egzersiz yapmak tuhaf gelebilir ama diyabetin önlenmesinde koşmaktan çok daha iyidir. Yapılan bir araştırmada düzenli olarak yürüyen bir grup ile düzenli olarak koşan grup arasında 6 ay boyunca glikoz toleransı ( kan şekerinin hücreler tarafından ne kadar iyi emildiği) takibi yapılmış, yürüyüş yapanlar koşanlardan yaklaşık 6 kat daha fazla glikoz toleransı görüldüğü sonucuna varılmıştır.

6. Sindirim sisteminin düzenlemesi

Günlük düzenli olarak 30 dakika yürüyüş yapmak kolon kanseri riskini azalttığı gibi aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenleyerek kabızlığı önler.

7. Kasları geliştirir

Yürüyüş yaparak da kilo verebilirsiniz. Günde bir kısmı yokuş yukarı olacak şekilde 10.000 adım atarak yürümek spor salonunda yaptığınız ağır egzersizler eşdeğerdir. Ayrıca spor salonlarında yaptığınız ağır egzersizler sonrası vücut yorgun düşerek ertesi gün spor yapmak istemeyeceksiniz.

8. Eklem ve kemik sağlığı

Artrit Vakfı, günde en az 30 dakika yürüyerek eklem ağrılarını hafifletir aynı zamanda sertlik ve iltihabı azaltmaya önemli olduğunu belirtmiştir. Yürüyüş yapmak eklem hareketliği sağlayarak kemik kütle kaybı ve kırık riskini de azaltabilir.

9. Sırt ağrısını hafifletme

Bel rahatsızlığı yaşayanlar ağır egzersizler yapamazlar. Bunun yerine düzenli olarak yapılan yürüyüşte vücut sağlığı için bazen koşmaktan ve ağır egzersizler yapmaktan daha iyidir. Yürüyüş yapmak kan dolaşımını düzenleyerek omurga yapısı için önemli olan duruş ve estetiği de katkıda bulunur.

10. Zihni sakinleştirmek

Bir arkadaşınızla yürüyüşe çıktığınızda güzel bir sohbet ortamı da oluşmuşsa ne kadar keyifli bir yürüyüş olur öyle değil mi? Yürüyüş yapmanın majör depresyon bozukluğu olan kişide depresyon belirtilerini iyileştirdiği düşünülürse duygu azalması ve tükenmesi problemi ile daha kolay başa çıkacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.