Her İnsanın Cebinde Bir İğne Olmalı Sebebi Hayat Kurtarıyor

14.12.2019
31.757
Her İnsanın Cebinde Bir İğne Olmalı Sebebi Hayat Kurtarıyor

İster inanın ister inanmayın, her zaman cebinizde bir iğne taşımalısınız. Sizin veya bir başkasının hayatını kurtarabilir. Bir iğne kullanarak, sağlık görevlilerinin gelmesi için yeterince uzun bir felç geçiren birine (veya kendinize) yardım edebilirsiniz. İnme sırasında beyin kılcal damarları parçalanır, böylece beyin uygun miktarda oksijen almayı keser. Bu şekilde beyin hücreleri tahrip ediliyor, bu yüzden hızlı bir tıbbi yardım gerekiyor ya da sonuçları ölümcül olabilir.

Bu durumda ne yapmalı, felç geçiren birini nasıl kurtarabilirsin?

En önemli şey sakin kalmak ve hemen 112’i aramak. Sağlık görevlileri gelene kadar, felç geçiren kişiyi hareket ettirmeyin. Bir iğneyi (tercihen tıbbi iğneyi) alın, temiz ve steril olduğundan emin olun ve mümkün olduğunca çabuk ve çivilere yakın her parmağın ucunu delin. Kan parmaklardan dökülmeye başlayacaktır  değilse, kan çıkana kadar parmağınıza basın. Kişi hızla bilincini tekrar kazanacaktır.

Kişinin ağzı yamulursa, kulakları kırmızılaşıncaya kadar masaj yapın. Bu kan dolaşımını artıracak. Ardından, kulak memesinin en yumuşak kısmını iki kez delmek için iğneyi kullanın, böylece 2 damla kan çıkacaktır. Kısa sürede ağızları normale dönecektir. Ve yine, oturun ve sağlık görevlilerinin gelmesini bekleyin.

Muhtemelen birinin hayatını kurtardın, tebrikler!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.