Her gün ufak bir kase nar harcayın

11.02.2019
86
Her gün ufak bir kase nar harcayın

Kış aylarında bedeni hastalıklara karşı gözetmek için beslenme büyük ehemmiyet taşıyor. Günde bir kase nar, bir kivi, bir yumurta yiyerek bağışıklığınızı güçlendirin

Bağışıklık sistemimizi eforlu kılan en ehemmiyetli etkenlerin başında yeterli ve balanslı beslenmek geliyor. Bazı yiyecekler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ayrı bir ehemmiyet taşıyor.
Acıbadem Maslak Sağlık Kurumu Perhiz Uzmanı Fatma Turanlı, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekleri anlattı..

YUMURTA Yumurta, bedenimize dışardan alınması gereken amino asitleri balanslı ve yeterli ölçüde kapsıyor. Protein içeriği ve A, B, D ile E vitaminleri sebebiyle bağışıklık sistemimiz için ehemmiyetli bir gıda. Yumurtayı her gün harcamanız, günlük protein gereksiniminizin karşılanması ve genel beden işleyişindeki pozitif tesiri açısından ehemmiyetli.

NAR Nar, kapsadığı bol ölçüde C vitamini, polifenoller, potasyum ve vitaminler sayesinde oldukça eforlu bir antioksidan özelliğe sahip.
Özellikle çekirdeği ile harcarsanız, antioksidan özelliği daha yüksek oluyor.
Her gün bir ufak kase nar yemeniz kış ayları için iyi bir dayanak olacaktır.

BROKOLİ Brokoli; A, C, E vitaminlerini ve eforlu bir antioksidan madde olan sülforafanı bol ölçüde kapsıyor. Her gün veya haftada üç-dört kez, özellikle ham harcanan brokoli, bağışıklığı kuvvetlendirmede tesirli oluyor.

BALIK Balık; antienflamatuar özelliğe sahip omega- 3 yağ asitlerinden ve proteinden zengindir.
Ayrıca bol ölçüde fosfor, selenyum ile A, D, B vitamini içerir.
Bağışıklık sisteminin iyi çalışmasında ve eforlu olmasında ehemmiyetli katkı sağlayan balığı haftada en az bir-iki defa harcamanız gerekir.

SOĞAN–SARIMSAK Soğan ve sarımsak, kapsadıkları sülfürlü bileşikler sayesinde natürel antibakteriyeldir.
Ayrıca C vitamini, potasyum ve kalsiyum içerikleri de yüksektir. Bu sebeple harcadığınız yemeklerde bulunmaları, bağışıklık sisteminin işlevi için ehemmiyetlidir. Beslenmenizde soğan ve sarımsağa her gün yer vermeyi bakımsızlık etmemelisiniz.

KIVI Kivi; potasyum, C vitamini, beta karoten gibi vitamin ile mineraller ve ona antioksidan özellik katan flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
Her gün kabuğu ince atanmış bir adet kivi harcamanız, kış aylarında gripten korunmanızda fayda sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.