Her gün 2 fincan yoğurt harcadılar… Neticesine kendileri de inanamadı!

25.01.2019
337
Her gün 2 fincan yoğurt harcadılar… Neticesine kendileri de inanamadı!

Amerika Birleşik Devletlerinde iki ayrı tıp merkezinde yürütülen bilimsel araştırmada, bağırsak mikrobiyomunu düzenlemek için probiyotik bakterilerden özellikle “Lactobacilli” türünü kapsayan konut üretimi yoğurdun potansiyeli değerlendirildi. Çıkan neticeler oldukça şaşırtıcı…

HER GÜN TAKRİBÎ 2 FİNCAN YOĞURT HARCADILAR

AA’nın haberine göre; araştırmada, duyarlı bağırsak belirtiyi tanısı konulan 189 hasta tahlile alınarak, katılımcılardan her birinin her gün 500 ml takribî 2 fincan konut üretimi yoğurt harcaması sağlandı ve semptomları 6 aylık zaman süresince izlendi.

Araştırmada, duyarlı bağırsak belirtiyi semptomlarının katılımcıların yüzde 89’unda tamamen hafiflediği, varolan tüm duyarlı bağırsak belirtiyi semptomlarının kaybolduğu ve hastalarda günlük bağırsak hareketlerinin düzeldiği tespit edildi.

Dünya Gastroenteroloji Kongresi’nde neticeleri söylenen araştırmaya ait bilgi veren Doç. Dr. Kıvanç Bilecen, mevzubahisi çalışmanın alanında bir ilk olduğunu belirterek, elde edilen öncül neticelerin çok ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Duyarlı bağırsak belirtisinin en yaygın görülen sindirim sistemi hastalıklarından olduğunu aktaran Bilecen, hastalığın karında kabarıklık, sızı, fazla gaz, kabızlık ve ishal hamleleri ile izlediğini ve şahsın sosyal yaşamını büyük miktarda etkilediğini ifade etti.

“6 AY İÇİNDE EKSİLDİĞİ VEYA TAMAMEN ORTADAN KALKTIĞI KOLLANDI”

Bilecen, hastalığın sebebinin bütün olarak öğrenilmediğini dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Araştırmalarda, duyarlı bağırsak semptomu hastalığı olanlarda kalın bağırsak hareketlerinde anormallik ve bağırsak duvarındaki adalelerle asaplar arasındaki mesajımda bozukluk sebebiyle oluştuğu düşünülmektedir. Bu mesele sebebiyle bağırsak dışkıyı atabilmek için birbiriyle geçimsiz hareketler yapmakta ve şahısta karın sızısı, kabarıklık ve dışkı kıvamı ve ölçüyü ile alakalı meseleler alana gelmektedir.”

Şikayetlerin bireyden şahsa değiştiğine ancak beslenme alışkanlıklarının ve kumpasının hastalığı iyi veya makûs istikamette etkilediğine dikkati sürükleyen Bilecen, “Amerika’da yapılan bilimsel araştırma neticeleri de her gün konut üretimi yoğurt harcayanlarda duyarlı bağırsak hastalığının gerilediğini gösterdi. 189 hastadan 169’unda semptomların, çalışmayı izleyen 6 ay içinde eksildiği veya tamamen ortadan kalktığı kollandı” dedi.

“SÜTLE ALAKALI MAHSULLERİN HARCANMASINDA DİKKATLİ OLUNMALI”

Ananesel perhizlerde sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve duyarlı bağırsak belirtisinde hastalara laktoza karşı hoşgörüsüzlük sebebiyle sütle alakalı mahsullerin harcanmasında dikkatli olunmasının önerildiğini anlatan Bilecen, “Ancak bu çalışma, taze bakteri kültürü kapsayan konut üretimi yoğurt gibi mahsullerin, ki buna belki kefiri de ilave etmek gerekir, kramp ve kumpassız bağırsak hareketlerinin bulgularını hakimiyet etmede çok tesirli olabileceğini gösterdi” diye konuştu.

Konut üretimi yoğurdun yapması basit ve taze olması nedeniyle avantajlı olduğunu belirten Bilecen, şu bilgileri verdi: “Yoğurdu konutta yaptığınız zaman bu yoğurdun daha fazla oranda canlı bakterileri kapsadığından emin olabilirsiniz. Genel olarak yoğurt, Lactobacillus ve Streptococcus türlerinden iki cins bakteri kapsar. Bu konut üretimi yoğurtlarda da endüstriyel yoğurtlarda da esasında aynıdır. Bu bakteriler probiyotik olarak sınıflandırılmaktadır ve bu çalışmada da olduğu gibi bağırsak florasının sıhhatini ve spektrumunu artırmaya destekçidir.”

“SADE NATÜREL YOĞURTLAR SEÇİM EDİLMELİ”

Süpermarketten yoğurt seçerken sade ve natürel yoğurt olmasının yararlı olduğunu belirten Bilecen, şu tekliflerde bulundu: “Sade natürel yoğurtlar ve şekersiz, katkı maddesi veya tatlandırıcı kapsamayan yoğurtlar seçim edilmeli. Hafif yoğurtlar genellikle şeker yerine kullanılan kalorisiz suni tatlandırıcılar kapsar. Yaftadaki suni tatlandırıcıları hakimiyet ettiğinizden emin olunmalı. Kısaca yaftada yalnızca pastörize süt ve yoğurt kültürü ibareleri bulunmalı. Organik yoğurtlar seçim edilmeli. Zira sertifikalı organik yoğurtlar daha nitelikli sütlerden yapılmaktadır.”

YOĞURDU HANGİ SÜTLE YAPMALIYIM?

Yoğurt imalinde günlük pastörize sütün önerildiğini anlatan Bilecen, sütün bir ölçü ısıtılarak bakteri kültürüne hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bilece, pastörize olduğu için kaynatma gereksiniminin olmadığının altını çizerek, şu ihtarlarda bulundu: “Ancak cadde sütü diye deyim edilen pastörize edilmemiş sütleri kullanırken oldukça dikkatli olunmalı. Çünkü bu sütler şayet hakimiyet edilmemişlerse Salmonella, Listeria, E. coli, Brucella, Yersinia gibi bir hayli hastalık yapıcı bakteriyi barındırabilir. Bazı üreticiler bu bakterilerin üremesini yasaklamak için süte antibiyotik katabilmektedirler. Bu vaziyette ise sütünüze maya ilave ettiğiniz zaman bakteriler artamayacakları için millet tabiriyle süt maya tutmayacaktır.

Sütün kesinlikle soğuk zincirle taşınması, hastalık yapıcı bakteriler açısından hakimiyet edilmesi ve antibiyotik virane testlerinin yapılmış olması gerekir. Büyük üreticilerin pastörize sütleri ya da kooperatifler tarafından satılan ham sütler bu hakimiyetlerden geçtiği için sıhhat açısından mesele teşkil etmezler.”

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.