Her gün 1 kaşık yerseniz tansiyonu dengeliyor

17.02.2019
77
Her gün 1 kaşık yerseniz tansiyonu dengeliyor

Pekmez, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan tesiri nedeniyle hastalıklara karşı vücudu koruyor. Ancak pekmez alırken ve tüketirken bazı basit kurallara uymak gerekiyor. Diyetisyen Nur Tatlıoğlu, özellikle soğuk havalarda vazgeçilmez bir yiyecek kaynağı olan pekmezle ilgili bilgi verdi

Pekmez, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan tesiri nedeniyle hastalıklara karşı vücudu koruyor. Ancak pekmez alırken ve tüketirken bazı basit kurallara uymak gerekiyor. Diyetisyen Nur Tatlıoğlu, özellikle soğuk havalarda vazgeçilmez bir yiyecek kaynağı olan pekmezle ilgili bilgi verdi

Bedenin kalsiyum gereksinimini karşılayan pekmez, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini sağlıyor, kansızlığa iyi geliyor. Soğuk havalarda tüketildiğinde vücudun ısı balansını sağlayan pekmez, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan tesiri nedeniyle hastalıklara karşı vücudu koruyor. Ancak pekmez alırken ve tüketirken bazı basit kurallara uymak gerekiyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Nur Tatlıoğlu, özellikle soğuk havalarda vazgeçilmez bir yiyecek kaynağı olan pekmezle ilgili bilgi verdi.

PEKMEK ENERJİ KAYNAĞI

Şeker ve öbür katkı maddeleri kullanılmadan Anadolu’da binlerce yıldır geleneksel olarak yapılan pekmez, genelde şeker bakımından zengin meyve sularının kaynatılıp konsantre edilmesiyle üretilen yoğun ve tatlı bir şuruptur. Pekmez, taze üzüm ve ihraç şansı olmayan kuru üzümden üretilmekle birlikte keçiboynuzu, elma, dut, kayısı, erik, karpuz, incir ve şeker pancarından da yapılmaktadır. Yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı olan pekmez; kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içermektedir. Pekmezin, yapıldığı meyveye göre yiyecek içeriği değişmektedir.

HEMEN KANA KARIŞIYOR

Karbonhidrattan zengin bir enerji kaynağı olan pekmez, glikoz ve fruktoz içeriği nedeniyle sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir zaman sonra kana karışmaktadır. İçeriğindeki B B1,B2,B3 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek seviyede vitamin ve mineral kaynağıdır. Vasati 29 kalori olan bir yemek kaşığı 10 gram pekmez yaklaşık 1 mg demir ve 40 mg kalsiyum içermektedir. Pekmezin 100 gramı, yaklaşık 293 kalorilik enerji sağlamaktadır.

KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR

Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir yiyecek kaynağıdır. Süt ve süt mahsullerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan tazyikinin nizam edilmesinde de oldukça tesirlidir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, beden mukavemetini çoğaldırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu tesiri nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir.

ŞEKER HASTALARINA UYARI

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaraların rehabilitasyonunda önemli rol oynar. Pekmezdeki basit şekerler kana hızlı karıştığından, diyabeti olan bireylerin şeker ve bal gibi pekmezi de fazla tüketmemesi önerilmektedir. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziren anneler ile iyileşme yarıyılındaki hastaların diyetinde olması gereken bir besindir.

TANSİYONU DA DENGELİYOR

Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir. Pekmez, egzama, sedef, irinli sivilce ve öbür cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda da takviyeci yiyecek olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Zengin yiyecek içeriği olan pekmezi yetişkinlerin günde 1-2 yemek kaşığı, çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmesi önerilmektedir.

PEKMEZİ TÜKETİRKEN VE SAKLARKEN…

1. Evde yapılan pekmez güneş ışığı almayan ve oda ısısında saklanmalıdır. Marketten alınan raf ömrü uzun olan pekmezin ise kapağı açıldıktan sonra buzdolabında bulundurulmalıdır.

2. Pekmez yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Eğer donarsa bain-marie usulü ile 70 santigrat dereceyi geçmeden çözdürülmelidir.

3. Pekmezin fazla miktarı, ishal ve sindirim sisteminde şişkinliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle balanslı tüketilmelidir.

4. İçeriğindeki yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo alımına ve vücutta yağlanmaya neden olabilmektedir.

5. Demir eksikliği olanlarda pekmez, yoğurtla karıştırılarak yenmemelidir. Eğer tek başına tüketilemiyorsa meyvelerle birlikte tercih edilebilir. Böylece demir emilimi daha yüksek olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.