Hayat Şartlarından Canınız Sıkılınca Bu Yöntemi Deneyin

02.11.2021
325
Hayat Şartlarından Canınız Sıkılınca Bu Yöntemi Deneyin

Her yıl sonbahar geldiğinde ve yaz geride kaldığında ruh halinizde büyük bir değişiklik görüyorsanız, muhtemelen mevsimsel duygu durum bozukluğunuz vardır. Bazı durumlarda oldukça ciddileşebilse de, diğer insanlar için bu sadece yaşam tarzlarını ayarlama meselesidir. Diyetiniz, güneşe maruz kalma ve aktivite seviyeleriniz, daha iyi hissetmek için değiştirmeniz gereken şeylerden sadece birkaçıdır.

1. Evde ışık tedavisini deneyin

Güneş ışığının cildinizde ne kadar iyi hissettirdiğini ve aynı hissi kendi evinizde nasıl yaratabileceğinizi düşünün. Tek ihtiyacınız olan bir masa üstü güneş lambası veya 10.000 lüks ışık maruziyeti ve çok az UV ışığı sağlayan bir ışık kutusu . Bu , sabahları 20 dakika boyunca yapıldığında en etkili olan kendi ışık terapinizi yapmanıza yardımcı olacaktır .

Işığa yakın oturmanız gerekir, ancak doğrudan bakmamalısınız . Bu arada okumak veya meditasyon yapmak gibi başka bir şey yapabilirsiniz. Ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olduğunu görürseniz, tüm yıl boyunca yapmaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, cildinizde kızarıklık veya kaşıntı fark ederseniz, bir doktora danışmanız daha iyi olur.

2. Sabah erkenden yürüyüşe çıkın

Sabah uyanmak sizin için çok kolay veya hoş olmayabilir ve bu yüzden yürüyüşe çıkmayı denemelisiniz . Sadece enerji seviyeleriniz artmayacak, aynı zamanda tüm bedeniniz ve zihniniz de tazelenmiş ve enerjilenmiş hissedecek . Ve sabah ilk iş yürüyüş yapmak günün geri kalanının gidişatını belirleyecektir. Ancak bu, özellikle üzgün veya depresif hissediyorsanız, gün içinde herhangi bir zamanda yürüyüşe çıkamayacağınız anlamına gelmez.

Ek olarak, her sabah yürümenin beyin fonksiyonunuzu iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, beyninize artan miktarlarda kan verilmesidir. Ve bu eylem , daha güçlü hafıza, daha iyi konsantrasyon ve sorunları etkili bir şekilde çözme yeteneği ile son derece bağlantılıdır .

3. Gönüllü olmayı veya başka biri için güzel bir şey yapmayı deneyin

Bu, yalnızca mevsimsel üzüntünüzü aşmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda uzun vadede stresinizi kontrol altında tutacaktır . Bir araştırmaya göre , insanlar kendilerine ne kadar çok para ayırırsa, o kadar çok utanç duyarlar ve kortizol seviyeleri yükselir. Yani cömertlik sadece kibar olmakla değil, aynı zamanda sağlıklı kalmakla da ilgilidir.

Ayrıca, bir yapmak her zaman iyilik , bir “Yardımcısı’nın en yüksek,” denen sahip temelde bizim beyinde serbest bırakılması endorfin bir demet. Kendimizden memnun hissediyoruz ve sahip olduğumuz şeyler için büyük bir şükran duygusu duyuyoruz ve başkalarıyla paylaşmaya karar veriyoruz.

4. İstediğiniz şekilde hareket edebildiğiniz kadar hareket edin

Mevsimsel hüzünlerle boğuşuyorsanız, hayatınıza hareket ve egzersiz eklemek sizin için bir öncelik olmalıdır. Ağırlık kaldırmak, koşmak veya başka bir aktivite yapmak olsun, vücudunuzun uyanması beyninizin de aktif kalmasına yardımcı olacaktır . Bu aktivitelerden herhangi birini arkadaşlarınız, partneriniz ve hatta çocuklarınızla yapabilirsiniz. Stres ve öfke seviyenizin düşeceğini ve eskisi kadar yalnız hissetmeyeceğinizi göreceksiniz.

5. Başucu lambanızı çalar saat olarak kullanın

Her sabah o sinir bozucu çalar saatin çalması yerine, gün doğumu çalar saatini tercih edebilirsiniz . Yaptığı şey, odanızı , dışarıda uyuyorsanız güneş ışığının yapacağı şekilde aydınlatmaya başlamaktır . Bu, bir çalar saat tarafından vahşice uyandırılmak yerine vücudunuzun ve beyninizin doğal olarak uyanmasına yardımcı olur.

Vücudunuzun uyanması için ne kadar zamana ihtiyacı olduğuna bağlı olarak alarmın yanmaya başlayacağı saati seçebilirsiniz. Bu cihazların çalışma şekli vücut ısımızın yükselmesine ve kortizol seviyemizin yükselmesine yardımcı olmaktır . Kortizol bir stres hormonu olsa da sabahları daha yüksek seviyelere sahip olmak iyi bir şey olabilir.

6. Küçük bir kaçamak planlayın

Sonbahar ve kışın sizin için iyi dönemler olmadığını biliyorsanız, bu süre zarfında seyahat edebilmek için biraz zaman ayırmayı planlayabilirsiniz . Günleri gecelerden daha uzun olan, tüm yıl boyunca güneşli olan bir yer seçin . Dilerseniz bu dönemlerde iyi bir arkadaşınızı ya da sizin kadar üzgün hisseden birini yanınıza alabilirsiniz. Kendinizi çok fazla aktiviteye ayırmayın ve bunun yerine vücudunuzu hareket ettirecek basit şeyler seçin.

Böyle bir yolculuğun ruhunuzdaki etkileri haftalarca sürecek ve kendinizi daha mutlu ve daha enerjik hissedeceksiniz . Eviniz, dışarıdaki hava ne olursa olsun ve zorluklar ne olursa olsun güzel hissedecek. Unutmayın ki mesele nerede yaşadığımız değil, meydana gelen her duruma nasıl davrandığımızdır.

7. Kahkaha terapisini deneyin

Netflix’teki dedektif ve doğaüstü şovların büyük bir hayranı olabilirsiniz, ancak sizi olumsuz etkiliyor olabilirler – kötü oldukları için değil, sadece sizi çok güldürmedikleri için. Evdeyken mümkün olduğunca gülmek , hissettiğiniz tüm gerilimi yatıştırabilir ve uzun vadede ruh halinizi iyileştirebilir. Sadece bu değil, aynı zamanda benlik saygınızı da artırabilir.

Şimdi, çevrenizdeki şeyleri komik bulmakta zorlanıyorsanız , mizah anlayışınız üzerinde çalışmanız gerekebilir. . Size komik gelen filmleri, TV şovlarını, tebrik kartlarını ve diğer şeyleri bulmaya çalışın. Etrafınızdaki herkesin güleceği bir komedi kulübüne gidebilirsiniz. Ayrıca kendi hayatınız hakkında gülmeyi deneyebilir ve çok önemli olmayan şeyleri aşırı derecede ciddiye almayabilirsiniz

8. Diyetinizi değiştirin

Birçok insan soğuk kış günlerinde kendilerini daha iyi hissettirecek şekerli, karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar alacaktır. Ancak, bu ürünlerin sunduğu yüksek değer hızla kaybolacak ve ardından bir çöküş gelecektir. Bunun yerine yapmanız gereken , “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini içeren yiyecekleri aramaktır.

Ayrıca, omega 3 yağ asitleri, yağsız proteinler, çilek ve bitter çikolata açısından zengin besinler zamanla ruh halinizi iyileştirebilir. Bunları günlük veya haftalık alımınıza eklemeye başlamanız ve vücudunuza daha iyi hissetmeye başlaması için bir şans vermeniz yeterlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.