Halk Arasında Karabasan Olarak Bilinen Uyku Felci Neden Olur ?

21.11.2019
5.998
Halk Arasında Karabasan Olarak Bilinen Uyku Felci Neden Olur ?

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, uyanma veya uykuya dalma sırasında gelişen bir uyku bozukluğudur. Karabasan, ailesinde uyurgezerlik, gece terörü gibi uyku bozukluğu olanlarda ve çalışanlarda daha sık görülmektedir. Hastalığın en önemli tetikleyici nedeni ise uykuların düzensiz seyretmesidir. Uyku düzeni bozuk olanlarda, vardiyalı çalışanlarda, depresyon hastalarında, bazı ilaçları kullananlarda daha yaygın görülür.

Gecenin bir yarısında uyanmak, vücudunun ufak bir kısmını hareket ettiremezsin, bağırmak istiyorsun ama yapamazsın… Şeytanları, gölgeleri, azizleri, uzaylıları gördün ama aynı zamanda hepsinden de eminsin. bunlar gerçek. Bu açıklanabilecek bir şey mi yoksa doğal olmayan bir şey mi?

Hiç şüphe yok ki, gece yarısı uyanmak, etrafınızdaki her şeyin farkında olduğun yanı sıra, hiçbir şey yapamadığınız gerçeğinin yanı sıra, şimdiye kadarki en tuhaf şeydir. Buna “uyku felci” denir ve gerçekten yaygın bir şeydir, ancak çok tatsız. Bilim insanı bunun sadece iki aşamadan birinde normal olarak gerçekleşen bir şey olduğunu söylüyor – “hipnoz”

Uyku sırasında felce ilişkin araştırmalar devam etse de, günümüzde modern bilimin bile bu fenomen için açık ve anlaşılır bir açıklaması yoktur. Ancak, bazı semptomların olası bir açıklaması olarak sunulan birçok hipotezden bazıları hakkında yazacağımız şeylerdir.

Her şeyden önce, ciddi stresten geçenler, uykularındaki felç yüzünden yaşadıkları korkuları yeniden yaşarlar. Bu halüsinasyonlar hayal kurmaya benzer. Çevreden gelen tehditleri gösteren beyin aktivitesini izlerler ve böylece tehlike olarak tepki verirler. Beynin bu bölümünün uykunun REM evresi sırasında gerçek korku olmadığındaki etkinliği, yakınlarda ürkütücü bir varlık hissi uyandırır. Bu nedenle, uyku ve uyanma durumu arasındaki sınırın geçici olarak bozulması ile ilişkilidir, böylece uyku sırasında felç gibi bazı uyku olayları uyanma durumuyla iç içedir.

Modern bilime göre, işte bu tür olaylara yol açabilecek bazı faktörler:

 • Günlük stresli durumlar
 • Uyku eksikliği
 • Cinsel istismara uğrayanlar arasında uzun süreli uyku bozuklukları
 • Genetik
 • Bipolar bozukluk gibi zihinsel durumlar
 • Sırt üstü uyku

Bu nedenle uyku felci durumunda insanlar birkaç saniye veya dakika boyunca, çoğunlukla uyuduktan kısa bir süre sonra veya uyandıktan hemen sonra konuşamaz veya hareket edemezler.

Bunun için bir çeşit tedavi var mı? Hayır, tam olarak değil, bu felç doğal olarak gerçekleştiğinden, önceden belirlenmiş bir tedavi yoktur. Ancak, bir uzman tanı sürecinde başka bir temel rahatsızlık bulursa, şöyle bir tedavi önerebilir:

 • Altta yatan uyku bozukluklarının tedavisi
 • Uyku yardımcıları için reçete
 • Akıl sağlığı profesyoneline sevk
 • Bir uyku takvimi uygulaması
 • Bir anti-depresan için reçete
 • Bir uyku uzmanına havale

Bu konuyla ilgili fazla endişelenmeyin – bu konuyu yaşadıysanız, hemen profesyonel bir yardım almak için acele etmemelisiniz. Kafein, nikotin, alkol / ilaç alımını azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak gibi birçok önlem alınabilir ve uyurken elektronik cihazlarınızı yatağınıza yakın tutmayın.

Ancak, eğer bir kez bu olursa, tekrar olması muhtemeldir, bu yüzden korkutucu bir şey olmadığını, hayaletlerin veya şeytanların olmadığını, yakında geçeceğini, sakin kalmaya çalışman gerektiğini unutmayın.

YORUMLAR

 1. Mükremin Çiftgül dedi ki:

  Merhaba
  Bu durum bende ayda 1 veya 2 kez olur
  Kepuze diye biliriz çok berbat 1 kaç dakika süren bir durumdur
  Ben Ayetel Kürsi okuyarak hallettiğimi sanıyorum tavsiye ederim
  Çok şık olanlara denemelerini tavsiye ederim en azından yan etkisi yok ilaç deyil ruhen rahatlamak tır.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler